Vědci ze singapurské Nanyang Technological University (NTU) ukázali nový přístup k boji s rakovinným bujením. Sestrojili nanočástici zvanou Nano-pPAAM, kterou obalili aminokyselinou L-fenylalaninem. L-fenylalanin se řadí mezi esenciální aminokyseliny, které si naše tělo nedokáže samo vytvořit a pro správný růst a fungování buněk je musí nutně přijímat z potravy. Rakovinné buňky, které kvůli svému nekontrolovanému růstu a množení potřebují esenciálních aminokyselin a dalších živin velké množství, tyto nanočástice ochotně přijímají a způsobují si vlastní zkázu.
Jednou z možností boje s rakovinou, kterou se vědci v poslední době zabývají, je omezení přísunu nezbytných aminokyselin v rámci určité diety tak, aby z nich rakovinné buňky nemohly těžit. Jenže "hladovění" nádorových buněk není vhodné pro řadu pacientů, včetně těch, kteří jsou náchylní k malnutrici a ztrátě svalové hmoty. Vědci z NTU se tak rozhodli využít závislosti nádorových buněk na aminokyselinách alternativním způsobem.
Ve své studii, publikované v časopise Small, předvedli výsledky experimentů na buněčných kulturách a na myších. Ty ukazují, že terapeutické částice Nano-pPAAM dokáží efektivně a cíleně zničit rakovinné buňky a omezit tak růst nádoru u rakoviny prsu, kůže a trávicí soustavy. Částice díky L-fenylalaninu na svém povrchu proniknou do buňky přes aminokyselinový transportér. Jakmile se pak ocitnou uvnitř nádorové buňky, začnou stimulovat tvorbu molekul reaktivních forem kyslíku, které jsou pro buňku toxické. Tak dojde ke zničení nádorové buňky, aniž by byly poškozeny normální buňky v jejím okolí.
V současné době se výzkumníci zabývají tím, jak pomocí této metody léčbu ještě více zacílit a atakovat tak pouze specifické buněčné typy. Už teď se ale zdá, že by tento přístup mohl v budoucnu pomoci nahradit tradičně využívané léčebné postupy. Řada druhů rakoviny si již vytvořila rezistenci k chemoterapeutickým léčivům a ty tak nelze efektivně použít. Nově představená metoda Trojského koně však funguje přes kompletně jiný mechanismus, na který si ještě nádorové buňky nestačily zvyknout. Díky tomu bude tedy zajímavé tuto novinku dále rozvíjet.
Originální publikace: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/smll.202003757
Zdroj: ScienceDaily
Zdroj obrázku: National Cancer Institute, Unsplash


Lenka Strnadová
Studentka neurobiologie na Univerzitě Karlově, kterou jinak zajímá tak nějak od každého něco - od studia korejštiny, přes hraní na flétnu po lidskou mysl a psychiku.
Vstup do diskuze