„Roboats“ – tak zní jméno nového prototypu robotických plavidel. Čím jsou zajímavá? Například tím, že se jedná o opravdové Transformers mimo filmová plátna – s tím rozdílem, že na rozdíl od těch hollywoodských je jejich revírem voda.

Plovoucí robotické plošiny Roboats přivedli na svět vývojáři MIT (Massechusets Institute of Technology), univerzity, která se dlouhodobě specializuje na vývoj technologií v oblasti robotiky.

Titul „Vodní Transformers“ rozhodně není zavádějící, jelikož plovoucí Roboats jsou dle potřeby schopny specifické změny struktury. První, co každého napadne při pomyšlení na takového plovoucího Transformera je proměna v loď. Vývojáři MIT jsou však nápaditější a předpokládají, že tyto „flotily“ by mohly v budoucnu fungovat jako recyklovatelná městská infrastruktura - například jako menší mosty, rychle složitelná festivalová pódia, nebo dokonce celá tržiště.

Více o využití Roboats napovídá skutečnost, že se společnost nedávno spojila s amsterdamským Institutem pro metropolitní rozvoj. Toto turisticky oblíbené město je mimo jiné známo pro své vodní kanály a vývojáři MIT proto navrhli, aby byly plošiny nasazeny jako jejich mobilní čističky. Ve videu můžete vidět, jak pomocí dvou robotických paží z kanálu vytahuje odpadky a doslova je „háže za hlavu“.

Jejich aktuální využití je samozřejmě mnohem širší. Společnost proto předpokládá, že by mohly být nasazeny například jako vodní taxi, či trajekty. Roboats jsou také vybaveny senzory, podvodními tryskami, GPS, kamerami a menšími počítačovými procesory, které umožňují, aby fungovaly podle svého nastaveného programu. Nejnovější testování však zvedlo míru jejich autonomie a můžeme se proto těšit, že tyto plošiny do budoucna zvládnou mnohem náročnější úkoly, než jen lovení odpadků z amsterdamského kanálu.