Autonomní doručovací robot společnosti Postmates, který bude letos komerčně uveden do provozu v Los Angeles se bude orientovat pomocí lidarových senzorů firmy Ouster, rostoucího startupu, který nedávno získal pro svůj vývoj 60 milionů dolarů.

Koncem minulého roku představila společnost Postmates první generaci svých autonomních pošťáků, známých jako Serve. Vozidlo využívá k navigaci po chodníku kamery, světelná čidla a senzory LIDAR. Za navigováním robotického pošťáka stojí i člověk, který jej na dálku monitoruje a v případě potřeby může nad jeho ovládáním převzít kontrolu.

Druhá generace robotů debutovala začátkem tohoto měsíce na akci Fortune’s Brainstorm Tech. Novější verze vypadá prakticky stejně jako starší, liší se však v některých detailech, včetně senzorů LIDAR. Předchozí verze byla vybavena senzory společnosti Velodyne, která v oblasti vývoje LIDAR dlouhodobě dominuje.

Doručovací roboti firmy Postmates druhé generace jsou však vybaveni senzory, vyvinutými konkurenčním startupem Ouster. Tato ambiciózní společnost si klade za cíl vyniknout mezi takřka sedmdesáti společnostmi, které si na trhu, co se vývoje LIDAR týče, konkurují. Vzhledem k letošnímu nasazení doručovacích robotů Serve v Los Angeles, případně dalších měst, by mohl tento úspěch zásadně ovlivnit její budoucnost.

LIDAR měří vzdálenost pomocí laserového světla a vytváří vysoce přesné 3D mapy prostoru kolem vozidla. V průmyslu autonomních vozů je tato technologie považována za klíčovou.

Přestože smlouva se společností Postmates je pro Ouster prvním velkým úspěchem na trhu, rodí se další. To dokazuje zpráva COAST Autonomous, která začátkem tohoto týdne oznámila využití senzorů Ouster pro své autonomní minibusy. Za nimi následují například společnosti Kodiak, či Ike Robotics.

Zdroj: Techcrunch, Foto: Ouster