S celými čtyřmi miliardami hektarů pokrývají lesy 31% zemského povrchu. Mimo řadu důležitějších funkcí, které tento ekosystém přináší, je místem, kde mizí lidé. Pátrání po pohřešovaných začíná průzkumy terénu, nasazením psů a těžké techniky. Nacházíme-li se však uprostřed těžko prostupné oblasti, většina metod selhává. Málokdo si však uvědomuje, že nám k nalezení těla může pomoci sama příroda.
Vlivem rozkladu tělesné schránky dochází ke zvláštnímu jevu. Místo na kterém tělo leží, vytváří v kontrastu okolního porostu jakýsi "ostrov". Tyto ostrovy je pak možné na dálku detekovat. Ke zjištění, které může rozšířit spektrum forenzních metod, dospěli vědci z University of Tennessee. "V otevřené krajině je pátrání po pohřešovaném člověku poměrně snadné. V extrémně lesnatých oblastech jako je například Amazonie to však není možné vůbec," vysvětluje hlavní autor práce, která "ostrovy rozkladu" popsala v časopise Trends in Plant Science, profesor Neal Stewart Junior z UT.
Za vinou stojí, zejména v letním období, masivní uvolňování dusíku do půdy. V závislosti na tom, jak rychle rostliny na příliv dusíku zareagují, dochází ke změnám barvy listů a odrazivosti světla. Nejspíš vás v souvislosti s tím napadne první zádrhel, který tento způsob přináší. Člověk samozřejmě není jediný živočich, jehož ostatky se po lese povalují. Bude proto nutné, aby výzkumný tým profesora Stewarta nalezl způsob, jak odlišit rozkladné procesy člověka a například těla mrtvého jelena.
Tím však potenciál metody nekončí. Profesor Stewart poukazuje na možnost tento způsob pátrání po pohřešovaných přizpůsobit odlišnostem konkrétního člověka. "Představme si situaci, kdy jsme ztratili osobu, která byla, řekněme, silná kuřačka," vysvětluje Stewart. "Její tělo by vyvolá v rostlinách zcela jedinečnou chemickou reakci, která by její lokalizaci mohla výrazně usnadnit."
Stewart dodává, že metoda lokalizace rozkladných procesů samozřejmě není ideální. Dron, který by teoreticky dokázal velice citlivě zaznamenávat konkrétní chemické emise, by mohl sbírat data na desítkách nebo dokonce stovkách kilometrů čtverečních a lidským záchranářům pak "doporučit" nejlepší místa kde začít po pohřešovaném fyzicky pátrat.
Originální publikace: https://www.cell.com/trends/plant-science/fulltext/S1360-1385(20)30243-0?_returnURL=https%3A%2F%2Flinkinghub.elsevier.com%2Fretrieve%2Fpii%2FS1360138520302430%3Fshowall%3Dtrue
Zdroj: Futurism, zdroj titulního obrázku: Cristian Grecu, Unsplash

- VĚDA
- SCIENCE
- ROSTLINY
- PLANTS
- KRIMINALITA
- CRIMINALITY
- PŘÍRODA
- NATURE
- EKOLOGIE
- ECOLOGY
- EKOSYSTÉM
- ECOSYSTEM
- TECHNOLOGIE
- Technology

Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze