Skrze ZonnepanelenDelen můžete investovat do mnoha projektů, které firma provozuje, a své energetické zdroje nahradit udržitelnými. Zákazník může zároveň sledovat svůj roční výnos a čas, za který svou investici získá zpět. Dosud se jedná pouze o nizozemskou záležitost. Dočkáme se jí i na území České republiky?

Se Svenem jsme se setkali na konferenci Share Your Energy pořádané skupinou Nano Energies a položili mu pár zásadních otázek.

Jak jste se dostal k založení ZonnepanelenDelen? Sehrál v něm roli Kickstarter, nebo jiná crowdfundingová platforma? (platforma pro drobné investory)

Je pravdou, že crowdfunding v něm hrál roli zcela zásadní. Kickstarter ovšem nikoli. Původně jsme vyráběli solární energii pro sebe samotné. Hledali jsme střechu, kde bychom mohli solární panely postavit. Jsem z Amsterdamu, kde žiji v bytě, a svou vlastní střechu jsem tak nevlastnil. K produkci solární energie jsem ovšem vždy silně tíhnul. Pak jsem si všiml, že existují sdílené plochy, kam můžete panel umístit – například v amsterdamském přístavu. Potkal jsem řadu lidí, kteří měli s instalací panelů a obchodováním se solární energií zkušenosti, a řekl si, proč to nezkusit?! V té době se tomu nikdo příliš nevěnoval. Spustili jsme pak první projekt, který vyráběl energii z panelů umístěných na střeše fotbalového stadionu. Tento projekt stále funguje a myslím, že ve své době zastával pozici největšího nizozemského crowdfundingového projektu v oblasti solární energetiky. Díky crowdfundingu a tomuto projektu, který ukázal, že jsme schopni s energií obchodovat, jsme se tak sami stali crowdfundingovou platformou.

Byl crowdfunding jediným způsobem, který Vám ke vzniku společnosti pomohl?

Hlavním zdrojem financí pro nás byli naši přátelé a naše rodiny. Zásadním okamžikem pro nás pak bylo vybrání startupovým akcelerátorem. Jednalo se o amsterdamský program Rockstart Smart Energy, který nás značně podpořil. Díky němu jsme mohli předstoupit před vývojáře a s jejich pomocí připravit finální produkt. Tak jsme zároveň získali naše první zákazníky. Stále jsme malá společnost, ve které pracuje okolo deseti lidí, z toho osm na plný úvazek. Naše práce nespočívá v práci v terénu, ale v poskytování finančního řešení.

Co Vás motivovalo pustit se do řešení problematiky udržitelnosti?

Jelikož jsem byl vždy přesvědčený, že energetika je podstatným problémem budoucnosti, věnuji se obnovitelným zdrojům od ukončení vysoké školy. Velice jsem toužil své znalosti v tomto směru zužitkovat a poskytnout efektivní přístup k řešení této výzvy. Měl jsem takové přání vlastnit solární panel, ale jak jsem již zmínil, nedisponoval jsem žádnou střešní plochou, kam bych jej umístil. Tou dobou jsem pracoval v bance a všiml jsem si, že podobné projekty jsou poměrně špatně financovány. To mne vedlo k zamyšlení, že chceme-li rozvinout solární energetiku, je třeba přijít s patřičným řešením právě tohoto problému. To byl moment, kdy jsem se do toho vrhnul. Slunce je obrovským zdrojem energie a my už vymysleli, jak jej ovládnout – postavíte panel a ten vyrobí energii za vás. Jednoduché a skvělé.

Jaký je Váš pohled na současný vývoj v tomto odvětví v Nizozemsku?

V tomto směru není vývoj kdovíjak rychlý. Jsem však optimista a věřím, že se tato problematika brzy dočká rapidnějšího posunu vpřed. Podívejme se například na Teslu. Dokazuje, že investujete-li čas, použijete-li nejmodernější technologie a snažíte se dělat věci jinak, než je tomu běžné, získáte produkt, který je lepší, než cokoli jiného. O to samé se snažíme i my – ukázat, že zelená energie je nejlepším možným řešením, a tuto energii rozšířit. Proto jsem přesvědčen, že naše úsilí ukáže, že jsme schopni vytvářet produkty, které jsou nejen prospěšné pro naše okolí, ale také výjimečné v jiných aspektech používání. Na druhou stranu tu stále potřebujeme politiku, která dá podobným projektům zelenou.

ZonnepanelenDelen dnes provozuje řadu solárních elektráren a umožňuje svým klientům vlastnit jejich část. Ti si potom energii, kterou vyrobí, odečtou ze svého standardního účtu za elektřinu, nebo na jejím prodeji dokonce vydělají.