"Wikipedie je nespolehlivá," zaznělo z úst ruského prezidenta Vladimíra Putina minulý měsíc. Populární online encyklopedii nyní čekají v Rusku zásadní změny. Ruská vláda potvrdila, že Wikipedii nahradí spolehlivější "Velká ruská encyklopedie".

"Pokud jde o Wikipedii, prosazujeme její nahrazení elektronickou Velkou ruskou encyklopedií," citovala ruská tisková agentura RIA Novosti Putinův listopadový projev. Dle jeho slov bude zmíněná alternativa poskytovat "spolehlivé informace prezentované správným a moderním způsobem."

Jedná se o další aktivitu Kremlu v potlačování informací, které jsou ruským občanům dostupné online. Ruské úřady již začátkem tohoto roku ohlásily plány na na dočasné odpojení země od internetu pro test obrany kybernetické bezpečnosti. V roce 2015 došlo například dle legislativy, zakazující stránky s materiálem souvisejícím s drogami ke krátkodobému zablokování ruské verze Wikipedie pro články, obsahující informace o konopí. V roce 2017 ruská vláda rovněž prohlásila, že se do roku 2020 plánuje z 95% odpojit od světového internetu a vystačit si s vlastní uzavřenou sítí.

Nová online encyklopedie bude údajně stát přibližně 2 miliardy rublů (31 milionů dolarů) a k dispozici je již v základním elektronickém formátu. Vláda rovněž plánuje zřízení národního výzkumného a vzdělávacího centra, které by rovněž sloužilo pro účely encyklopedie.

Zdroj: The Byte