Technologie autonomního řízení dosáhla dalšího milníku. Společnost Waymo dostala v Kalifornii povolení vozit pasažéry ve svých "robotaxících". Jedná se o dohodu, která nabízí společnosti podílet se na prvopočátcích autonomní dopravy ve státě Kalifornie.

Samozřejmě nic není tak jednoduché, jak se zdá. Možnost vozit cestující budou mít jen zaměstnanci společnosti a pouze na území South Bay. Waymo si za podobné služby nebude moci účtovat žádné poplatky a každý automobil musí mít za volantem svého řidiče, který bude dohlížet na správný chod vozu. Waymo může použít i řidiče mimo svou společnost. Ti ale musí projít náročným programem a měli by prokázat dostatečnou zainteresovanost do autonomního řízení.

Nejedná se o první krok, který Waymo podniklo k urychlení plnohodnotného provozu autonomních vozidel. V Arizoně již několik měsíců funguje možnost půjčení samořídícího automobilu. I ta má nezbytná bezpečnostní opatření, ale můžeme říci, že se jedná o velký průlom.

Waymo není první společností, které se něco takového podařilo. Podobný úspěch slavil minulý rok i automobilový startup Zoox.

V poslední době se technologie autonomního řízení řítí mílovými kroky kupředu. Již v minulosti jsme informovali o technologickém progresu v Tesle. Zdá se, že jsme světu plnému samořídících automobilů blíže, než jsme si mysleli.

Foto: Fortune