Naučí se budoucí chirurg správně operovat spíše pomocí učebnice, než kdyby sáhl na skutečného pacienta? Odpověď na tuto otázku si nejspíš zodpoví každý sám.

Přestože Sam Glassenberg není lékař, letos v červnu provedl před stovkami přihlížejících v Los Angeles úspěšnou kolonoskopii. S drobným rozdílem, že k ní nepotřeboval skutečného pacienta. Na Social Inovation Summit představil videohru, kterou vyvinula jeho společnost Level Ex, simulující některé vyšetřovací metody a zákroky za účelem efektivnějšího školení lékařů.

Kolonoskopie tedy není jedinou procedurou, jejíž procvičování Level Ex nabízí. Široké spektrum simulovaných lékařských postupů zprostředkovávají čtyři různé herní aplikace – Airway Ex, Gastro Ex, Plum Ex a Cardio Ex. Jednoduchým stažením aplikace do smartphonu nebo tabletu si mohou lékaři a studenti procvičovat například intubaci, endoskopii, či operaci srdce. V současné době aplikace aktivně používá přibližně 400 tisíc studentů a lékařů, přičemž se firmě dostává podpory od společností Google a Apple.

Zdroj: Level Ex

Pomocí aplikací Level Ex je navíc možné získávat kredity celoživotního lékařského vzdělávání (CME), kterých lze za běžných okolností nabýt například účastmi na konferencích, čtením literatury, či vyplňováním testů s multiple choice otázkami. Myslím, že porovnávat efektivitu těchto metod s výukovými aplikacemi Lexel Ex je zbytečné plýtvání drahocenným místem v tomto článku.

„Zastávám názor, že další metou v oblasti přípravy budoucích lékařů je výchova ke gamifikaci,“ řekl doktor Altman Shah, odborník na intervenční kardiologii na Univerzitě v Chicagu a konzultant Level Ex. „Pokud se dostaneme do bodu, kdy je videohra skutečně realistická, stává se mnohem smysluplnějším způsobem přípravy, než vyplňování testů.“

Společnost Level Ex také ve spolupráci s American Heart Association vyvinula hru, která učí základním technikám první pomoci, jako například KPR, tedy srdeční resuscitaci.

Sám Glassenberg pochází z lékařské rodiny a k vývoji počítačové hry jej v roce 2012 podnítil jeho otec, uznávaný anesteziolog. CEO Level Ex dal dohromady tým vývojářů, kteří do té doby pracovali například pro Mortal Combat, nebo Diner Dash a ve spolupráci se 150 lékaři se pustili do nelehké výzvy. Vývojáři při práci na videohrách často navštěvují nemocnice a laboratoře, aby se seznámili s technologiemi a metodami, které lékaři v praxi provádějí. Ti následně hraním testovacích verzí poskytují vývojářům zpětnou vazbu.

Lékaři také spolupracují s vývojáři z důvodu kontroly, zda hry splňují povinné normy zisku kreditů celoživotního lékařského vzdělávání.

Zdroj: Mashable