Mezinárodní tým vědců popsal detailně zachovanou fosilii obojživelníka Yaksha perettii ze zkamenělé pryskyřice z Myanmaru. Živočich patří do skupiny Albanerpetontidae, které se někdy mezi vědci láskyplně říká „albíci“. Tito vyhynulí obojživelníci dorůstali většinou malého vzrůstu a nový nález ukazuje, že měli vystřelovací jazyk, podobně jako dnešní chameleoni.

Nález vystřelovacího jazyka je raritou v rámci živočišné říše. Obecně se předpokládalo, že mají tuto vychytávku jen chameleoni, kteří na Zemi existují o pár desítek milionů let méně. Tato fosilie však posouvá vznik zmíněného orgánu hlouběji do minulosti a chameleony na druhé místo v kreativitě lovu kořisti.

Yaksha perettii a popis měkkých a tvrdých částí těla (zdroj: článek)

Objev taky naznačuje, že tito živočichové mohli žít na stromech. Dřív se předpokládal jejich pobyt na zemi, což zachování v jantaru může vyloučit. Vymřeli docela nedávno, v období pleistocénu asi před dvěma miliony let. Nález pochází z období svrchní křídy, přibližně 99 milionů let nazpět.

Yaksha perettii v jantaru (zdroj: Revista Galileu)

Ve skupině výzkumníků, kteří živočicha popsali, byl také slovenský paleontolog Andrej Čerňanský. Ten působí od roku 2016 na Katedře ekologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě. Ve svých studiích se zabývá především evolucí a diverzifikací plazů.

Článek vyšel v prestižním časopise Science a přidal se mezi mnoho skvělých prací popisující famózní nálezy zbytků života ve zkamenělé pryskyřici z Myanmaru. V minulosti došlo k objevení mnoha dokonale zachovaných živočichů a rostlin v jantaru. Za všechny jmenujme například zbytek ocasu opeřeného dinosaura, téměř celého ptáka nebo nález miniaturní spermie.

Zdroj úvodního obrázku: NovaTaxa; Wesserpeton evansae
Zdroj: Science