Bylo by skvělé kdyby se solární panely na střeše otevřely jen když začne svítit sluníčko. A přesně to je nápadem následujího projektu, kde se vývojáři snaží postavit solární panel, který se se změnou teploty zavírá a otevírá.

Prototyp připomínající květ je vytvořený z paměťového polymeru, který se dokáže v chladu složit a v teple otevřít. V tomto případě se v chladu jedná o stlačený disk, který se teplotou rozevře a má mnohem širší průměr.

Disk o poloměru 10cm se v teplé vodě dokáže rozevřít na čtyřnásobnou velikost za méně než minutu. Celý disk je navíc opatřený malými sklápěcími klouby, který drží celou strukturu pohromadě a přizpůsobí se jejímu rozevření. Celé to připomíná Hobermanovu kouli, hračku, kterou si jistě pamatují mnozí dříve narození.

Na střeše by pak mělo dojít ke stejnému procesu jako v teplé vodě. Když začne růst teplota, panely se začnou postupně rozevírat. Jak teplota klesne zase se uzavřou. Celý proces navíc probíhá bez ztráty jakékoli energie.

V současné době je transformace pouze jednocestná. Panely se se zvyšující teplotou rozevřou, ale zavřít se musí manuálně. Bohužel nemůžeme očekávat, že se v dohledné době dočkáme možnosti si podobné panely pořídit. Stále je vývoj na začátku a jedná se o běh na dlouhou trať.

Zdroj: techcrunch