Během několika uplynulých měsíců byla sonda Parker Solar Probe dvakrát blízko Slunci, jako doposud žádný jiný pozemský objekt. Sonda zachytila obrovské množství informací, které NASA zpracovává.

Laboratoř v Marylandu, která má zpracování na starosti, obdržela 22 gigabytů dat pořízených z obou přiblížení. Všechno díky skvělé funkci telekomunikačního systému sondy, který pracoval o 50% lépe než se předpokládalo.

Již v počátku mise, prakticky hned po startu, byl celý tým Parkeru překvapen, jak silný downlink signál dokáže sonda vyvinout. Díky tomu dokázali sondu přenastavit před druhou cestou k Slunci tak, aby posílala více dat, než se předpokládalo. Díky tomu se předpokládá i další nárůst informací mezi 24. červencem a 15. srpnem o dalších 25 gigabytů.

Data z prvních dvou cest budou zveřejněna později tento rok. Ještě než se tak stane, podnikne sonda třetí cestu ke Slunci. Ta odstartuje 27. srpna a nejblíže Slunci bude 1. září.

Vědci a pozorovatelé si slibují od těchto tří cest velké věci. Doufají, že by se mohla objasnit největší tajemství, která Slunce ukrývá. Jedním z nich je např. záhada sluneční korony, která má o tolik větší teplotu než samotná hvězda.

Zdroj: Engadget