Ukládání dat na bázi kapalin by jednoho dne mohlo nahradit křemíkové čipy.

Je klidně možné, že by Váš příští flash disk mohl být „kapalný“. Výzkumníci na Brown University dokázali uložit soubory do metabolomů – to je směs kapalin tvořených cukry, aminokyselinami a různými dalšími malými molekulami.

Odhaduje se, že do roku 2040 bude vyprodukováno až 3 septiliony bitů dat (3 s 24 nulami). Pro takové množství dat by nemuselo být dostatek křemíku na zemi, takže bude nutné přijít s alternativou.

Jednou z možností by mohlo být kódování informací v molekulách, několik předchozích studií k tomu použilo DNA. Tým z Brownovi University ale použil právě matabolomy.

Počet typů molekul v kapalině určuje počet bitů, které může každá směs obsahovat. Pro tuto studii vědci vytvořili knihovny metabolitů, což znamená, že každá směs mohla kódovat 6 nebo 12 bitů. Malé kapky tisíců směsí jsou pak robotickým ramenem umístěny na malé kovové destičky a kódují požadovaná data. Po vysušení mohou být data v případě potřeby přečtena.

„Není těžké si uvědomit, že buňky a organismy používají k přenosu informací malé molekuly, to může být ale těžké pro zobecnění a kvantifikaci“ řekl výzkumník Eamonn Kennedy. „Chtěli jsme ukázat, jak může metabolom zakódovat přesné digitální informace“.

Tým použil techniku k úspěšnému zakódování a načtení různých souborů o velikosti do 2 kilobajtů. To samozřejmě není mnoho ve srovnání s kapacitou moderních úložných systému. Je to ale rozhodně solidní důkaz o koncepci a existenci velkého potenciálu pro rozšiřování.