Solární elektrárna Núñez de Balboa má instalovaný výkon 500 MWp, a tím pádem výrazně překonává předchozí největší evropskou solární elektrárnu Cestas na jihu Francie, která má instalovaný výkon 300 MWp. Elektrárna se skládá z 1 430 000 solárních panelů a rozkládá se na území 1000 hektarů.

Očekává se, že elektrárna ročně vyrobí 832 GWh elektřiny, tedy zhruba 0,3 % španělské spotřeby. Část této výroby je dosažena i díky umístění elektrárny ve slunném jižním Španělsku; pokud by tato elektrárna byla umístěna v ČR, vyrobila by pouze zhruba 500 GWh elektřiny ročně kvůli menšímu množství dopadajících slunečních paprsků – ovšem stále by pokryla 0,7 % české poptávky po elektřině.

Satelitní snímek solární elektrárny Núñez de Balboa. Zdroj: NASA

Stavba elektrárny stála v přepočtu 7,8 miliardy Kč a byla zčásti financována Evropskou investiční bankou. Podle energetické firmy Iberdrola, která elektrárnu postavila, na stavbě pracovalo přes 1200 lidí.

Tato elektrárna přitom moc dlouho největší v Evropě nezůstane. Iberdrola totiž v příštích dvou letech plánuje postavit ještě větší elektrárnu nazvanou Francisco Pizarro, která bude mít výkon 600 MWp, a elektrárnu Núñez de Balboa tedy překoná. Současně také do roku 2022 plánuje postavit několik dalších solárních elektráren s celkovým výkonem dalších 1400 MWp.

Španělsko díky své vhodné poloze na slunném jihu Evropy a současně větrném mořském pobřeží vyrábí významnou část své elektrické energie z obnovitelných zdrojů. V roce 2014 vyrobilo Španělsko 42,8 % své elektřiny za pomoci obnovitelných zdrojů.

Zdroj a úvodní obrázek: tisková zpráva Iberdrola