Sultbard Global Seed Vault (česky: Špicberské globální úložiště semen) je úložiště semen, ležící za polárním kruhem na norském souostroví Špicberky. Stanice, vybudovaná poblíž správní jednotky Longyerbyen byla zřízena pro uložení rostlinných semen z celého světa v podzemní jeskyni. Banka nyní získala nový "vklad", který zahrnoval několik stovek druhů.

Sultbard Global Seed Vault, zdroj: Crop Trust media kit

Slavnostního ceremoniálu, pořádaného norskou vládou a premiérkou Ernou Solbergovou se zúčastnilo i mnoho mezinárodních hodnostářů. Během něj byla do podzemního trezoru umístěna semena z 35 genových bank ze všech světových kontinentů. Tím byl celkový počet uložených semen navýšen na více než jeden milion a zahrnuje 992 odrůd.  

Zdroj: Crop Trust media kit

Podle Crop Trust, jednoho z hlavních partnerů úložiště, znamenal poslední vklad největší příspěvek od otevření stanice v roce 2008. Doposud do jejích zásob přispěli například američtí Cherokee Nation, izraelská University of Haifa, marocký Institut National de la Recherche Agronomique, německý Institut Juliuse Kühna, jihokorejské Baekdudaegan National Arboretum, rumunská Suceava Genebank Mihai Cristea nebo britské Kew Gardens. Po posledním příspěvku se tak celkový počet vkladatelů zvýší na 85.

Zdroj: Crop Trust media kit

"K úsilí o záchranu plodin ohrožených vyhynutím vede zrychlující se úbytek biologické rozmanitosti," vysvětluje Stefan Schmitz, výkonný ředitel společnosti Crop Trust. "Poslední vklad odráží celosvětové obavy z dopadů změny klimatu a jejich dopadů na produkci potravin." Podle Schmitze je špicberské úložiště jedním z účinných způsobů, jak se měnícím se podmínkám na Zemi přizpůsobit.

Zdroj: Crop Trust media kit

Semena jsou v jeskyni skladována v obřích halách v krabicích, kde jsou zmražena na teplotu mezi -10 až -20°C. Uložení v takových podmínkách by mělo zajistit trvanlivost po stovky let. Jejich skladování je v bance zprostředkováno zdarma. V roce 2018 podstoupilo úložiště rekonstrukci, jelikož vlivem tání ledovců a permafrostu začala do přístupové chodby prosakovat voda.

Zdroj: New Atlas, zdroj titulní fotografie: Crop Trust media kit