Raketoplán s názvem AstroClipper bude podle současných plánů vzlétat a přistávat z horizontální polohy na přistávací dráze jako běžná letadla. Narozdíl od nich však bude v zadní části disponovat tryskovým pohonem, který letoun dokáže pohánět natolik, aby opustil atmosféru planety Země. AstroClipper nabízí širokou škálu využití, jelikož bude mít možnost startovat i přistávat z jakékoliv vhodné vzletové a přistávací dráhy. Společnost věří, že se prostřednictvím nového vynálezu bude moci podílet na nejrůznějších misích, od obsluhy satelitů na oběžné dráze, transportu posádky a nákladu na vesmírné stanice nebo sběru vesmírného odpadu až po vesmírný turismus.

Schéma vzletu a přistání raketoplánu AstroClipper (Zdroj: Exodus)

Exodus zdůrazňuje, že na lidskou posádku dojde pouze tehdy, pokud se uspěšně podaří uskutečnit řadu jiných misí. Než společnost potvrdí, že dokáže řídit pravidelné, bezpečné a spolehlivé lety, bude se jednat především o převoz neživého nákladu.

V roce 2022 má dojít ke spuštění raketoplánu samotného, v rámci plánované demonstrace nové technologie. Společnost dále doufá, že do roku 2024 uskuteční svůj první suborbitální let, který proběhne jen v nízkých vrstvách zemské atmosféry. První verze letounu, AstroClipper Nano, má náklad dovézt do výšky až 100 km nad zemským povrchem.

Exodus v současnosti plánuje navázat na zmíněný první let dalšími dvěma verzemi raketoplánu AstroClipper. Přičemž finální letoun, pojmenovaný AstroClipper Max,  má být spuštěn někdy po roce 2030 s kapacitou pro 20 lidí, pod podmínkou, že se přechozí mise ukáží jako bezpečné.

Přestože velká část projektů společnosti Exodus stále setrvává pouze v raných fázích, vkládají se do nich velká očekávání. Podařilo se totiž sestavit tým ze světových odborníků s mnohaletými zkušenostmi v oblasti vesmírného inženýrství u společností, které stojí na popředí moderního rozvoje, jako jsou NASA, SpaceX nebo Lockheed Martin.

Zdroj: Space, Exodus