Rozhodnutí dnes zveřejnila Evropská kosmická agentura, která ve spolupráci s ruskou agenturou Roskosmos sondu připravuje. Protože vysílat sondy na Mars je možné pouze v okamžiku, kdy planety Země a Mars jsou vůči sobě ve vhodném postavení, kvůli odložení letošního startu je nutné počkat na příští takovou příležitost, která nastane až v roce 2022.

Cílem mise ExoMars je přistát na povrchu Marsu a vypustit tam autonomní sondu Rosalind Franklin, která bude na Marsu hledat známky současného i minulého života. Mise se však v nedávné době potýkala s problémy při vývoji; zejména je problematický vývoj padáku pro přistání na Marsu. Až dosud se však zdálo, že se problémy podaří vyřešit a v červenci tohoto roku odstartovat. Vše však změnila epidemie koronaviru a s ní spojená omezení pohybu osob.

"Rozhodli jsme se, že je lepší jít na jistotu než se snažit za každou cenu odstartovat tento rok," řekl ředitel Evropské kosmické agentury Jan Wörner. "Ačkoliv jsme téměř připravení ke startu, nemůžeme si dovolit nic riskovat. Pokud bychom chtěli odstartovat v původním termínu, museli bychom přeskočit důležité testy."

Dmitry Rogozin, ředitel agentury Roskosmos, k tomu dodal, že inženýři nyní nemohou cestovat do míst, kde dochází k výrobě a testování jednotlivých součástek, kvůli omezením způsobeným koronavirovou epidemií.

Titulní obrázek: Sonda Rosalind Franklin, která měla letos odstartovat k Marsu. ESA/Airbus