Firma Space Perspective plánuje od příštího roku vypravovat vyhlídkové lety balónem, díky kterým bude možné pozorovat Zemi z pohledu astronautů. Speciální kabina bude zavěšena za obrovský vodíkový balón, který vynese své pasažéry do výšky 30 km. Let potrvá šest hodin a přesto, že ceny letenek ještě nejsou zveřejněny, rezervovat se dají již nyní.

Říká se, že vidět svou domovskou planetu z vesmíru je nezapomenutelný zážitek. O komerční vesmírné lety se pokouší více soukromých společností, nicméně se jedná o záležitost technologicky i finančně náročnou. Lety Space Perspective nemají za cíl dostat se až do vesmíru, proto je jejich realizace jednodušší i levnější.

Vodíkový balón, na němž je zavěšena kabina Spaceship Neptune

Speciální kabina Spaceship Neptune je navržena pro 8 pasažérů + pilota. Bude zavěšena za obrovský vodíkový balón o délce fotbalového hřiště a vystoupá do výšky téměř 30,5 km. V této výšce lze jasně pozorovat zakřivení Země, modrý pruh odraženého slunečního záření lemujícího planetu a nespočet hvězd v absolutní temnotě obklopujícího vesmíru.

Startovat se bude z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě. Dvě hodiny bude posádka stoupat, další dvě hodiny zůstane ve své maximální výšce, a nakonec bude dvě hodiny klesat zpět na Zem. Balón i kabina s posádkou přistanou v Atlantském oceánu, kde bude čekat loď připravená pasažéry i celou konstrukci naložit.

Obrázek popisující průběh letu

Kabina bude vybavená toaletami, barem s občerstvením a samozřejmě Wi-Fi. První zkušební lety by měly proběhnout na začátku roku 2021 a i když cena letenek ještě není oficiálně zveřejněna, mluví se zhruba o 3 milionech korun za každého pasažéra.

Zdroj: Space Perspective
Obrázky: Space Perspective