Spojení domácího vybavení s chytrými technologiemi se v posledních letech stává cenově dostupným standardem. Progresivní obchody nabízejí svým zákazníkům široký sortiment chytrých spotřebičů od žárovek přes bílou elektroniku až po celé domácnosti jako z dílny Tonyho Starka. Výjimkou nejsou ani květináče s nádechem umělé inteligence, které se postarají o vaši celoročně kvetoucí zahradu.

Lua – květináč tamagotchi

Lua je květináč, který pomocí hravé mimiky promění vaši kytku v roztomilé digitální zvířátko. O rostlinu se sám nestará, jenom tlumočí její potřeby. Díky senzorům tepla, vlhkosti a citlivosti na světlo jim totiž dokonale rozumí. Informace o zdraví kytky dává najevo prostřednictvím šesti různých animací.  V zásobě má však ještě dalších devět, které propůjčují jejím projevům jiskru života. Čas od času se tak může tvářit zamyšleně, unaveně nebo na vás vyplazovat jazyk. Dorozumíte se s ní i pomocí mobilní aplikace.

HEXA – robotický květináč

Tato robotická potvora na nožičkách je skvělou chůvou pro drobné kaktusy a sukulenty. Díky zabudovaným senzorům dokáže vycítit, kolik světla rostlinka potřebuje a kdy by si raději odpočala ve stínu. Kouzlo je v tom, že s tím nemusíte vůbec nic dělat – robot za vhodnými klimatickými podmínkami odcupitá sám. A když se mu nebude pozdávat vlhkost půdy, upozorní vás na to dupáním. Navíc si s vámi rád zatancuje anebo zahraje na honěnou.

Smart květináč

Tato kategorie chytrých květináčů má nejširší sortiment ze všech. Jedná se o na pohled celkem běžné nádoby na hlínu, které v sobě skrývají řadu senzorů a automatizovaných mechanismů. Stačí pouze zasadit semínko, sem-tam doplnit do nádrže vodu a o zázrak života se květináč postará sám. Nádoba standardně monitoruje vlhkost půdy a disponuje zavlažovacím systémem. Může mít zabudované LED světlo a další senzory pro sledování míry slunečního svitu, množství hnojiva nebo teploty vzduchu. Výborně se hodí na pěstování kuchyňských bylinek a zeleniny.

Dračí lilie pro sukulenty a kaktusy

Malý uzavřený květináč nejčastěji slouží jako dekorace na pracovní stoly, které jsou z praktických důvodů umístěny až příliš daleko od přirozeného zdroje světla. Je nabíjitelný pomocí USB a některé typy si lze připevnit k počítači speciálním magnetem. Prosperitu rostlinky obvykle zajišťuje LED světlo a ventilátory pro dobrou cirkulaci vzduchu.

Levitující zahrada

Létající květináče jsou stylovým doplňkem do minimalistických domácnosti. Kytku nijak nemonitorují, zato ji propůjčují harmonickou atmosféru zenu. Díky pomalému krouživému pohybu má rostlina rovnoměrný přísun světla a cirkulaci vzduchu. Dle výzkumů navíc magnetické vlny stimulují její zdravý růst.

SmartTerra – první soběstačné terárium

Nač troškařit s jednou kytkou, když můžete mít v obýváku autonomní ekosystém? SmartTerra je doslova narvána senzory a technologiemi, které připraví kytkám dynamické prostředí vhodné pro růst.  Krom toho, že se terárium samo postará o svůj obsah, funguje také jako čistička vzduchu. A kdyby vám ani tohle nestačilo, můžete si pomocí mobilní aplikace zapnout v teráriu simulaci západu slunce, mlžného rána nebo třeba bouřlivého deště.

Zdroje:

https://mu-design.lu/lua#lua-intro

https://www.vincross.com/hexa

https://www.alza.cz/chytre-kvetinace/18862180.htm

https://www.amazon.com/Dragon-Lily-Succulents-Planter-Office-Tabletop/dp/B076HSCHCP

https://flytestore.com/pages/lyfe-levitating-planter

https://www.chalardus.com/smartterra

Zdroj titulního obrázku: Unsplash, Altifarm Enverde

Zdroj obrázku v textu: https://www.amazon.com/Dragon-Lily-Succulents-Planter-Office-Tabletop/dp/B076HSCHCP