Zanedlouho se nebudete muset kvůli krevnímu tlaku trápit u doktora nebo s nepřehlednými přístroji. Vývojáři vymysleli způsob jak změřit tlak pomocí fotoaparátu vašeho telefonu!

Program byl vyvinut spoluprací vývojářů z Kanady a Číny. Kang Lee a Paul Zhneg z University of Toronto vytvořili technologii transdermálního optického zobrazování (TOI), na které je aplikace postavena.

Funguje díky tomu, že je naše kůže translucentní. Vzhledem k tomu, že jsou optické sensory smartphonů schopny zachytit červené světlo z hemoglobinu, umožňují TOI vizualizovat a měřit změny krevního toku.

Vývoj je postavený na studii zahrnující 1328 dospělých, kterým byly nahrávány obličeje pomocí iPhonů po dobu dvou minut. Ve srovnání s dalšími metodami pak byly schopni pomocí TOI určit krevní tlak s 95% úspěšností.

Měření tlaku by se v dohledné době mělo stát součástí aplikace Anura. Ta dokáže po nahrání třiceti vteřinového selfie videa zaznamenat srdeční frekvenci a míru stresu.

Je zřejmé, že technologie TOI bude potřebovat další vývoj. V současnosti je schopna správně rozeznat tlak u asijsko-evropské populace. Další výzkum je třeba pro hispánské a africké rasy. V plné verzi by pak bla schopna pomoci odhalovat poruchy krevního tlaku u lidí, kteří nemají přístup k lepší léčbě a přispět tak k lepší léčbě těchto onemocnění, která jsou v současné době velmi diskutovaná.

Zdroj: Engadget