Skotští vědci hlásí, že vyvinuli diagnostickou metodu, která slibuje odhalení náchylnosti bakterií k danému antibiotiku za méně, než 45 minut. Tým z University of Strathclyde ukázal skrze časopis Biosensors and Bioelectronics levný a rychlý systém, který zcela překonává dosavadní testování. To může ke stejnému výsledku dojít přibližně za dva dny. Cílem nové metody je umožnit lékařům rychlejší a přesnější předpis správného antibiotika.

Vědci se při výzkumu zaměřili na rozdíl v infekcích nechvalně známou bakterií Staphylococcus aureus a její odnoží MRSA, která sjednocuje silně rezistentní stafylokokové kmeny (tzv. Methicilin-resistant Staphylococcus aureus). Zatímco první z nich způsobuje běžné nemocniční infekce citlivá na antibiotika, léčba kmenů MRSA je zdaleka obtížnější.

V rámci studie byly oba bakteriální kmeny umístěny na elektrody pokryté speciálním gelem, který sledoval jejich růst a zároveň obsahoval antibiotika. Výsledky záhy ukázaly, že citlivý kmen může růst pouze na elektrodě, která žádná antibiotika neobsahuje.

Podle vedoucího projektu, Dr. Stuarta Hannaha, používá technologie levný a dostupný senzor, který dovede zpracovat jakýkoli typ klinického vzorku.

"Rychlá detekce znamená rychlejší volbu správné léčby pacienta, což je v současné době rostoucího problému antibiotické rezistence významný krok kupředu," dodává Hannah.  K účinnému řešení této krize je zapotřebí lepších a pružnějších diagnostických testů a technologií, které dovedou posoudit účinnost antibiotik v co nejkratším časovém horizontu. Tým doktora Hannaha samozřejmě doufá, že tento test zdokonalí pro komerční použití.

Dodává, že budoucí přístroj může být nasazován přímo v ordinacích praktických lékařů. Ti by se tak vyhnuli zdlouhavému posílání vzorků do laboratoře a zpět. Skotský tým si také věří v použití na odděleních intenzivní péče.

Líbil se vám článek? Odměňte nás sledováním naší stránky na Facebooku. Každá práce něco stojí a bez vaší podpory se neobejdeme. Děkujeme.

Zdroj: Engineering and Technology