Vědci objevili způsob jak získat vodík z ropy bez produkce skleníkových plynů. Tento krok byl dříve velmi nebezpečný a při produkci vodíku docházelo k poškozování klima.

Vodík se již používá jako zdroj energie a do budoucna s ním počítají automobilové společnosti jako s pohonou hmotou. Bohužel, v současné době je získáván ze zemních plynů za produkce metanu. Metan, jak je známo, otepluje naší planetu. Pokud k tomu připočítáme nákladnost těžby, jedná se o velmi neefektivní způsob.

Kanadští specialisté představili metodu, při které můžeme vodík získat přímo z ropy a všechny skleníkové plny přitom udržet pod povrchem. Tento způsob by měl být ekonomičtější. Jeden kilogram bude stát zhruba 50 centů. Při stávající metodě zaplatí odběratel 2 dolary za kilogram.

Grant Stem, CEO Proton Technologies, společnosti, která má vývoj na starosti, řekl, že by se mohlo jednat o zásadní zlom v boji proti narušení klimatu. Dodal, že má energie potenciál napájet celou Kanadu elektřinou příštích 330 let. Jedinou neznámou tak stále zůstává, jak se bude technologie chovat při masové výrobě.

Zdroj: Engadget