V současnosti nejrychleji rostoucí sociální síť vzbuzuje pochybnosti o bezpečnosti kvůli svému čínskému majiteli. Obavy nyní vzrostly spolu se zahájením bezpečnostní prověrky ze strany Spojených států amerických.

Sociální síť TikTok by se dala považovat za nejžhavější internetový trend poslední doby. Služba zaměřující se převážně na generaci teenagerů a umožňující sdílení krátkých videí patří čínské společnosti Beijing ByteDance Technology. Právě čínský majitel vyvolává obavy amerického kongresu ohledně národní bezpečnosti. Čínská společnost koupila v loňském roce americkou sociální síť Musical.ly za přibližně jednu miliardu dolarů. Podle agentury Reuters se právě tento nákup rozhodli američtí poslanci prověřit.

Za vším stojí komise pro zahraniční investice, která reguluje vlastnictví amerických firem zahraničními investory. Američtí poslanci zdůvodňují vyšetřování obavou o cenzurování obsahu ze strany čínského majitele a obavou o ochranu uživatelských dat. Poslanci se obávají, že firma bude muset podle čínských zákonů vydat čínské vládě data uživatelů nebo cenzurovat obsah, který se nebude líbit čínskému režimu. Společnost TikTok ve svém prohlášení utvrdila, že je připravena spolupracovat s americkým kongresem a získat plnou důvěru regulačního úřadu. Vlastníci zároveň utvrzují, že datová centra společnosti jsou provozována mimo Čínu a že žádná z jejích dat nepodléhají čínským zákonům.

Společnost také odmítá odstraňování obsahu z důvodu citlivosti čínského režimu. "Nikdy jsme nebyli požádáni čínskou vládou o odstranění jakéhokoliv obsahu a takové žádosti bychom ani nevyhověli. Nejsme ovlivňováni žádnou zahraniční vládou," stojí v prohlášení, které firma vydala (zdroj: cnet.com). V případě odmítavého postoje amerického regulátora může dojít dokonce k zrušení akvizice. Přičemž tento scénář nemusí být až tak nereálný, protože na jaře donutil americký regulátor čínskou společnost Kunlun Tech k prodeji seznamovací aplikace Grindr. V tomto případě šlo také o zdůvodnění bezpečnostním rizikem.

zdroj obrázku: cnbc.com

Líbil se Vám článek? Odměňte nás sledováním naší stránky na  Facebooku. Děkujeme