Projekt Artemis je o další malý krok blíž k Měsíci. NASA jmenovala tři soukromé společnosti, které začnou vyvíjet lunární moduly pro příští cestu na Měsíc. Jsou jimi SpaceX Elona Muska, Blue Origin Jeffa Bezose a alabamská společnost Dynetics.

NASA jmenuje tři soukromé společnosti. Jedna z nich jí pomůže přistát na Měsíci.

Společnosti jmenované minulý týden začnou pracovat na svých návrzích měsíčních modulů. SpaceX chce na Měsíci přistát se svou Starship raketou, která by později mohla sloužit i k cestě na Mars. Muskova společnost spolupracuje s NASA na více projektech, například na první cestě astronautů z USA na ISS. Ta je naplánována na konec května a půjde o první start lidské posádky z půdy Spojených států od roku 2004.

Blue Origin majitele Amazonu Jeffa Bezose je největší ze čtyř společností tvořících takzvaný National Team. Z jejich spolupráce vyšel návrh třístupňového lunárního modulu. Piloti modulu by při odletu zpět na Zemi mohli oddělit motory potřebné k přistání na povrchu Měsíce, aby tak snížili jeho váhu.

Více než 25 společností pod sebou sdružuje i tým vedený Dynetics, což je dceřiná společnost padesátileté firmy Leidos. Tento tým bude pracovat na vývoji modulu, který by byl nosný různými typy raket a posádku by při přistání dostal nejblíže k povrchu Měsíce.

Všechny tři týmy teď budou deset měsíců dále rozvíjet a testovat své navrhnuté moduly. NASA s nimi bude spolupracovat a poté rozhodne, kdo přenese posádku projektu Artemis z měsíčního orbitu na jeho povrch a zase zpět. Blue Origin dostane na vývoj přes půl miliardy dolarů, Dynetics zhruba čtvrt miliardy a SpaceX přes 100 tisíc.

Projekt Artemis má za úkol dopravit na povrch měsíce s dalším mužem i první ženu a odtud dále pracovat na možné cestě na Mars. První pilotované přistání na Měsíci od roku 1972 je naplánováno na rok 2024.

Zdroje: video NASA (viz výše), theguardian

Zdroj obrázku: Unsplash