Internet zaplavily zprávy, že americký prezident Donald Trump několikrát navrhl shazování nukleárních bomb do středu tropických cyklón, aby se zabránilo škodám na území USA. Jaký efekt by to ve skutečnosti mělo?

Donald Trump měl svůj návrh údajně přednést během několika jednání za zavřenými dveřmi Bílého domu. Konkrétně měl navrhnout, že by pomocí nukleárních zbraní došlo ke zničení hurikánů nad Atlantikem a zabránilo se tak zasažení území Spojených států amerických. Je pravděpodobně nemožné tuto zprávu s jistotou ověřit, můžeme se ale podívat k čemu by takový pokus vedl.

Satelitní snímek tropické cyklóny (zdroj: NASA)

Mimochodem, podobný nápad se objevil již několikrát. Například v 50. letech minulého století, když se vědec Jack Reed zabýval možnostmi jak narušit proces vzniku cyklóny. V té době navrhoval buď shození bomby do středu cyklóny pomocí letadla nebo doručení bomby pomocí ponorky. V současnosti se ale vědci shodují, že nemáme k dispozici dostatečně silnou atomovou bombu. Výsledkem snahy by byla změna proudění vzduchu, která by netrvala déle než zlomek sekundy. Tropická cyklóna totiž sama o sobě produkuje množství energie, které odpovídá více než pětisetnásobku energie uvolněné bombou shozenou na japonskou Hiroshimu.

Kromě použití výrazně silnějších bomb bychom zároveň potřebovali hurikán bombardovat nepřetržitě, protože osamocený výbuch by nezabránil nízkému tlaku vzduchu, který stojí za vznikem cyklóny. Jakýkoliv pokus o shození atomové bomby do středu hurikánu by zároveň vedl k rozšíření smrtelného radioaktivního spadu na obrovské území, čemuž by právě silná proudění vzduchu napomohla. Nemusíme tedy zdůrazňovat, že nejde o dobrý nápad.