S odvážným konceptem kosmického „výtahu“, který by spojil Zemi a Měsíc přišli vědci z Columbia a Cambridge University. Od potenciálního projektu s názvem Spaceline si slibuje především drastické snížení nákladů na vesmírné cestování.

Technologie by také mohla pomoci vyslaným lodím překonat gravitaci. Záměr projektu byl zveřejněn na serveru ArXiv. Podle zprávy by kabel Spaceline byl ukotven k povrchu Měsíce a být „spuštěn“ na oběžnou dráhu Země.

Projekt, znějící jako slušné sci-fi je však podložen realistickým základem – materiály, ze kterých by byla technologie vytvořena jsou dnes dostupné.

Namísto cesty rakety ze Země až na Měsíc by astronauti museli dosáhnout pouze koncového bodu Spaceline, což by energetické náklady významně snížilo. Ke kontaktu s kabelem by došlo v okamžiku dosažení vakua, bez pozemské gravitace a atmosférického tlaku a ten následně usnadnil transport po celý zbytek vzdálenosti.

Zephyr Penoyer, jeden z postgraduálních studentů astronomie na Columbia Univerity podílejících se na konceptu Spaceline řekl: „Jde o kus infrastruktury, stejně jako například železnice – pohyb lidí a materiálu po ní je mnohem jednodušší než stejná cesta hlubokým Vesmírem.“

Projekt však již v zárodku naráží na řadu problémů. Jedním z nich je například rychlost rotace Země, které by lano poškodilo ještě dříve, než by byl vůbec dokončen. Podle výzkumného týmu je však toto riziko výrazně nižší, bude-li kabel kotven pouze k povrchu Měsíce.

Podle vědkyně Emily Sandfordové by nejvhodnějším materiálem pro kabel Spaceline byly uhlíkové nanotrubice. Ty je sice možné vytvářet, ovšem stále ne v měřítku, které si projekt klade.

Přestože potenciální projekt čelí mnoha úskalím, těšíme se na jeho další vývoj.

Líbil se vám článek? Odměňte nás sledováním naší stránky na facebooku. Každá práce něco stojí a bez vaší podpory se neobejdeme. Sdílíme pouze relevantní články zaměřené na ekologii a technologie.

Zdroj: Futurism