Když jsem v roce 2002 sledoval druhou epizodu Star Wars: Klony útočí, kde se postavy běžně pohybovaly ulicemi Coruscantu na létajících kluzácích, nevěděl jsem, že si to za pár let možná osobně vyzkouším. Zní to sice jako velké sci-fi, ale novinky hovoří jinak. Architekti a inženýři společnosti Uber představili několik návrhů svých plánovaných Skyportů, tedy plošin, fungujících jako dopravní terminály, které by klienti služby Uber Air mohli využívat jako nástupiště.

V Uber Elevate dnes osm firem představilo 16 modelů těchto Skyportů. Tak se pojďme podívat na ty nejzajímavější z nich!

Možná se ptáte, kam Uber zamýšlí tyto plošiny instalovat. Společnost se v tomto ohledu nechala slyšet, že plánuje spolupracovat s vedením měst a developery, aby navrženými Skyporty obsadila například střechy parkovišť a dalších ploch, které prakticky nejsou využívány.

„Architekti mají za úkol představit si svět, který ještě neexistuje a stvořit jej reálným. Letošní rok jsme proto pozvali inovativní firmy, aby ukázaly, jak by plánované Skyporty mohly být integrovány do městské zástavby v Los Angeles, Dallasu, nebo Melbourne“, řekl designový ředitel Uber Elevate, John Badalamenti.

Jedním z návrhů je „Sky Loft“, řešení, které bylo navrženo pro australské město Melbourne.

Mellbournský návrh Sky Loft

Dalším z konceptů je návrh společnosti Corgan pro město Dallas v Texasu. Kromě přistávací plošiny zahrnuje i restaurace, obchody, sportovní kurty, nebo coworkingové prostory. Autoři modelu myslí také na stále oblíbenější cyklistickou dopravu, nebo skútry.

Návrh Corgan

„Při řešení Skyportů jsme se zaměřili na design, který hladce splývá se současnou infrastrukturou. Zároveň je model složen z kitu, který může být přizpůsoben různým rozpočtům a tak instalován prakticky kdekoli“, představil návrh společnosti Corgan její ředitel John Trupiano.

Model „Volary“, navržený společností Humphrey & Partners se například vydává cestou „méně je více“, aplikace přírodních materiálů a nulové ekologické stopy.

Model Humphrey & Parners

Některé firmy přišly s modely, které jsou výrazně rozsáhlejší. Architekti BOKA Powell Architects představili návrh, který integruje všechny dopravní prostředky využívané službou Uber a jako hlavní cíl si klade efektivní přestup z jednoho dopravního prostředku na druhý.

Model BOKA Powell Architects

To pro představu, kam se služba Uber Air vyvíjí ukazuje hodně a do budoucna očekáváme další pikantní novinky.

Foto: Uber