Akutní bolestí hlavy trápí značnou část populace. V krajních případech jde o paralyzující bolest znemožňující soustředění a standardní pracovní výkon. Pro ty, kteří migrénami trpí, máme dobrou zprávu. FDA právě schválila nový lék, který dokáže zabránit těmto bolestivým epizodám.

Ubrelvy je lék licencovaný pod společností Allergan. Funguje jako blokátor proteinu CGRP (angl. calcitonin gene related peptide). Ten hraje důležitou roli při spuštění migrény. Je lokalizovaný v periferním i centrálním nervovém systému, působí jako neuromodulátor a vasodilatátor.

Funkce CGRP je již nějaký čas popsaná. V roce 2018 dokonce vyšel první preventivní lék na migrénu, Aimovig, který funguje podobně. Ubrelvy je ale první svého druhu, který dokáže potlačit probíhající příznaky. Narozdíl od Aimovigu, je podáván orálně.

Lék prošel dvěma velkými klinickými procesy zrahnujícími 1500 lidí. U skupin, kterým byl podán lék byla pozorována větší úleva od symptomů již během dvou hodin. Kromě bolesti byla potlačena i zvýšená citlivost na světlo, která je u postižených největším problémem. Vedlejší příznaky byly mírné a zasáhly pouze 5% pacientů. Jednalo se především o nevolnost a spavost.

Ubrelvy by měl být dostupný v první čtvrtině roku 2020. Podle serveru Gizmodo je cena odhadována na 6900 dolarů roční léčby.