Američtí vědci dokázali vytvořit shluky nervových buněk, zvané Mini Brains způsobem, který doposud považovali za zcela nemožný s šokujícím výsledkem. Shluky byly pěstovány z kmenových buněk na University of California v San Diegu v laboratoři biologa Alyssona Muotriho. Následně byly odeslány na vesmírnou stanici International Space Station, kde došlo k jejich silné replikaci. Jednoduše řečeno, Mini Brains se začaly dělit jako pominuté.

Jeho tým zjistil, že organoidy Mini Brains vydávají mozkové vlny, složité vzorce nervové aktivity, podobné vlnám u předčasně narozených dětí.

Poněkud bizarní objev by mohl vědce podnítit k dalšímu výzkumu laboratorně pěstovaných orgánů a překonat etické problémy, které je provázejí.

Muotri připojil Mini Brains k robotům tvaru pavouka, který snímal jejich nervovou aktivitu. Ta dokazuje, že byl v laboratoři generován, alespoň částečně vědomý život.

„Čím déle v tomto tématu bádáme, tím blíže nám je skutečnost, že vytvoříme plnohodnotný mozek, který je schopen vnímat a cítit bolest, agónii a strach,“ řekl New York Times Christof Koch, přední vědecký pracovník a prezident Allen Brain Institute.

Jak vlastně lidský mozek funguje je díky jeho extrémní složitosti pro vědce stále španělskou vesnicí. Skrze výzkum „mini mozků“ se však možná dveře otevírají. Ty představují poměrně jednoduché balíky neuronů, se kterými lze výrazně snadněji pracovat.

„Přestože někteří moji kolegové tvrdí, že mozku nikdy zcela neporozumíme, nejsem si po této zkušenosti tak jistý, zda jim dát za pravdu,“ řekl Muotri.

„Je to úžasné. Nikdo doposud nevěřil, že je to možné,“ řekla Giorgia Quadrato, výzkumnice ze Southern California University na adresu Mini Brains, které prokazatelně dosahují lidské mozkové aktivity.

Líbil se vám článek? Odměňte nás sledováním naší stránky na facebooku. Každá práce něco stojí a bez vaší podpory se neobejdeme. Sdílíme pouze relevantní články zaměřené na ekologii a technologie.

Zdroj: Futurism