Klonování se začíná stávat celkem běžnou praxí. Od prvního naklonovaného savce, ovce Dolly, uplynulo již 26 let a od té doby počty naklonovaných zvířat jen rostou. Sinogene Biotechnology, která se specializuje především na klony psů, koček a koní, nyní naklonovala prvního vlka arktického. Svůj nedávný úspěch přiznali až z tříměsíčním odstupem. Štěně se narodilo už 10. června.

"Náš výzkum začal v roce 2020 a měl by přispět k zachování ohrožěných druhů. Po dvou letech úmorného snažení se nám konečně povedl první úspěšný pokus," řekl v tiskové konferenci Mi Jidong, generální ředitel Sinogene.

I přesto, že vlk arktický podle oficiálních zdrojů není ohroženým druhem, jedná se o významný úspěch. Během experimentu byly použity kožní buňky vlka a samičí oocyty. Celkem 85 vzniklých embryí bylo vloženo do 7 různých samic bíglů. Přežilo jen jedno.

Na základě úspěšného experimentu došlo ke spojení mezí Sinogene a pekingským Wildlife Park. Jejich zástupci si slibují pomoc při zvětšení efektivity rozmnožování ohrožených druhů. Lepší úspěšnost požadují i při samotném klonování.

Zatím však nevíme, která zvířata budou klonována příště. Doufejme, že tentokrát už se bude jednat opravdu o ohrožené druhy. Maya stále žije v budově Sinogene avšak do budoucna by se měla dostat do některé z rezervací.

Zdroj: https://www.sinogene.org/worlds-first-cloned-arctic-wolf-was-born-sinogene-empowers-species-diversity-conservation.html
Foto: Darren Welsh, Unsplash

Více z biologie na CZECHSIGHT:

Paleontologové našli 541 milionů let starou mikrofosílii zelené řasy
V Číně byl objeven nejstarší druh zelené řasy pocházející z období raného Precambrianu. Jednobuněčná řasa je svou stavbou překvapivě podobná moderním mořským řasám, což znamená, že vědci zřejmě budou muset přehodnotit dataci prvního společného předka řas a rostlin a posunout ho dále do historie.
Osel byl domestikován již před 7000 lety. Ukázala to jeho DNA
Kdy a kde byli osli domestikováni, je dlouhodobou záhadou. DNA nyní odhaluje, že byli zkroceni mnohem dříve než koně.