Povrchová zranění umíme mnohdy jednoduše vyléčit. S těmi vnitřními je to složitější. Vědci proto vymýšlí nejrůznější způsoby, jak si s nimi poradit. Poslední novinkou je využití nám přirozených bakterií k zahojení poranění střev.

Výsledkem práce výzkumného týmu z Harvardu je hydrogel vyrobený z nanovláken, který může snadno adherovat ke stěnám střeva. Nanovlákna jsou získávány pomocí modifikace bakterie E. coli, která je našemu trávícímu traktu přirozená.

Takto modifikované bakterie se dají snadno vypěstovat v laboratoři a poté, pomocí injekční stříkačky, aplikovat přímo na místo poranění. Výhodou přitom je tloušťka gelu. Zůstává stejná jako u hlenu produkovaného střevem a proto ho orgán snadněji přijímá.

Celý výzkumný tým považuje objev za velký úspěch. Je to i tím, že "biofilmy" tvořené bakteriemi  zpravidla zabraňují léčbě poranění. Vlákna modifikované E. coli však dovedou přesný opak.

Podle vědce Jeffrey Karpa se ve výsledku jedná o jakýsi "obvaz v spreji". Narozdíl od většiny materiálů dokáže projít přes vysoce kyselé prostředí žaludku až do tenkého střeva a zde vydržet jeden až pět dní. Během této doby dokáže vykonat potřebnou práci k zahojení zranění. V současnosti je projekt testován na zvířatech. Použití na lidech je tak otázkou ještě několika let.

Zdroj: Engadget, Photo: Rocky Mountain Analytical