Pratilipi, aplikace, která si dává za cíl propojit spisovatele v Indii a další inspirovat, aby skrze ni sdíleli svou tvorbu investovala 15 milionů dolarů na rozšíření své sítě.

Ranjeet Pratap Singh, generální ředitel společnosti Pratilipi, popisuje svou platformu jako „YouTube pro spisovatele“. V rozhovoru uvedl, že ji momentálně aktivně využívá více než 100 000 autorů a měsíčně přitahuje 5,2 milionu aktivních čtenářů.

Hlavním investorem projektu se stala firma Quiming Venture Partners, připojili se ovšem i další, například Nexus Venture Partners, Omidyar Network India, Shunwei Capital, Contrarian Vriddhi Fund, či WEH Ventures.

Vzhledem k tomu, že lidé z menších měst často přicházejí k internetu poprvé, došlo v posledních letech k velkému nárůstu uživatelské základny. Jiná indická společnost zaznamenala podobný překvapivý skok vzhůru.

Ankush Sachdeva, CEO a spoluzakladatel sociální sítě ShareChat, řekl na začátku tohoto roku, že byl překvapen, jak rychle jeho aplikace vybudovala tak rozsáhlou komunitu, která čítá desítky milionů aktivních uživatelů – to vše pouze nabídkou obsahu v indických jazycích.

Společnost Pratilipi v současné době neprezentuje žádné reklamy, ovšem registrovaní spisovatelé také nemají možnost skrze platformu svůj obsah peněžit. To je něco, co Singh plánuje díky čerstvému kapitálu změnit.

Oznámil, že jeho firma brzy začne kupovat práva na některá díla a pomáhat spisovatelům k úspěchu při jednání s nakladatelstvími. Významná část kapitálu bude použita na technický vývoj aplikace s cílem vyvinutí služby pro efektivnější prezentaci a doporučování jednotlivých publikací svým čtenářům.

„Pratilipi má v Indii dobrou pozici pro získání další vlny uživatelů, jelikož preferují obsah ve svých domácích jazycích. Společnost již vybudovala silnou komunitu čtenářů a spisovatelů,“ řekla Helen Pei-Hua Wong z Qiming Venture Partners, partnera společnosti.

„V Číně jsme zaznamenali rychlý růst uživatelsky generovaných obsahových platforem, z nichž se některé staly hlavním zdrojem zábavy pro miliony internetových uživatelů. Doufáme, že se podělíme o získané zkušenosti, abychom službě Pratilipi pomohli efektivně růst,“ dodala.