Alopecie je autoimunitní choroba způsobující vypadávání vlasů. Existuje několik forem alopecie, včetně alopecie areata, autoimunitního kožního onemocnění, které způsobuje vznik plešatých míst na pokožce hlavy. Podle American Academy of Dermatology Association (AAD) imunitní systém útočí na vlasové folikuly, což vede k vypadávání vlasů. Tento stav nastane, když bílé krvinky napadnou buňky ve vlasových folikulech, což způsobí jejich zmenšení a dramatické zpomalení produkce vlasů. Není přesně známo, co způsobuje, že imunitní systém těla napadá právě vlasové folikuly.
Národní organizace pro vzácné poruchy uvádí, že alopecie areata postihuje přibližně 2,5 milionu Američanů. U mnoha lidí se vyskytuje jen mírná forma alopecie a mají jen jednu nebo dvě plešatá místa, u jiných se zase vyskytuje vážnější forma alopecie, kdy dochází k výraznému vypadávání vlasů. Alopecie se může projevit kdykoli během života, ale nejčastěji se první příznaky se projevují ve věku 30 let.
Možnosti léčby alopecie
I když lékaři nedisponují žádnou přímou léčbou alopecie, existují některé způsoby jak stimulovat růst vlasů. Kortikosteroidy se mohou podávat injekčně do postižené oblasti.
Imunoterapie je druhou možností léčby. Podle National Alopecia Areata Foundation tato léčba způsobuje alergickou kontaktní dermatitidu (projevem přecitlivělosti IV. typu), která mění imunitní odpověď.
Nakonec existuje další typ léků, a to jsou inhibitory Janus kinázy (JAK), které se používají při léčbě různých zánětlivých onemocnění. FDA nyní schávalila další takový lék s názvem Olumiant, který se tradičně používá při revmatoidní artritidě, k léčbě alopecia areata.
Jak Olumianty fungují?
Cytokiny, což jsou proteiny zapojené do buněčné signalizace, hrají roli při autoimunitních onemocněních. Když tělo produkuje nadměrné množství cytokinů, může být narušena regulace imunitního systému. Oluminant funguje tak, že přerušuje signalizaci cytokinových buněk, jakož i signální dráhy enzymů. To způsobuje, že tělo inhibuje (tlumí) imunitní odpověď. Výsledkem je, že Olumiant vytváří příležitost pro tělo, aby opět začaly růst vlasy.
FDA schválila tento lék pro léčbu alopecie na základě dvou nedávných studiích, THRIVE-AA1 a THRIVE-AA2, které provedl výrobce Olumiantu, Eli Lilly. Účastníci museli mít vážný případ alopecie, aby se mohli účastnit zkoušek, s nejméně 50% ztrátou vlasů po dobu nejméně 6 měsíců.
Obě studie sestávaly ze tří skupin. První skupina dostávala 2 mg denní dávky Olumiantu, druhá skupina dostávala 4 mg Olumiantu denně a třetí skupina dostávala denně placebo. Cílem této studie bylo, aby účastníci dosáhli alespoň 80% vlasové pokrytí pokožky hlavy do 36. týdne studie.
Z účastníků první studie 22% zaznamenalo dostatečné vlasové pokrytí pokožky hlavy, kteří užívali 2 mg Olumiantu, a 35% účastníků, kteří užívali 4 mg, zaznamenalo dostatečné pokrytí. Ze skupiny s placebem mělo 5% dostatečné pokrytí.
Výsledky byly ve druhém pokusu o něco nižší. Z účastníků, kteří užili 2 mg Olumiantu, 17 % vidělo dostatečné vlasové pokrytí pokožky hlavy. Z účastníků, kteří užívali 4 mg, 32 % zaznamenalo dostatečné pokrytí a 3 % účastníků, kteří užívali placebo, zaznamenalo dostatečné pokrytí.
Informace o bezpečnosti Olumiantu
Olumiant vykazuje řadu běžných vedlejších účinků včetně:
• infekce horních cest dýchacích
• bolesti hlavy
• vysoký cholesterol
• infekce močových cest
• únava
• anémie
Přípravek se dodává také s varováním v rámečku, které poznamenává, že lék může způsobit vážné problémy, jako je tuberkulóza. Kromě toho může způsobit u lidí užívajících tento lék zvýšené riziko vzniku rakoviny, srdečního infarktu a mrtvice.
Studie předčasně ukončilo 2,2% účastníků z důvodu výskytu nežádoucích účinků.
Dr. Ken L. Williams Jr., chirurg a zakladatel společnosti Orange County Hair Restoration v Irvinu, CA, hovořil s Medical News Today o schválení Olumiantu FDA pro léčbu alopecie areata.
"Tento lék snižuje schopnost člověka bojovat s infekcemi," řekl Dr. Williams. "Dalšími důležitými závažnými vedlejšími účinky imunosuprese jsou tuberkulóza a náchylnost k environmentálním patogenům, jako jsou bakterie, houby a viry."
Úvodní foto: Unsplash, Towfiqu barbhuiya
Zdroj: Medicalnewstoday.com
Více z farmacie na Czechsight:






Martina Csomová
Studentka Fyziologie živočichů a člověka zabývající se kardioprotektivními mechanismy. Ve volném čase si ráda přečte knížku, chodí na procházky do přírody a vymýšlí nové recepty.
Vstup do diskuze