Cesta na Mars je pro lidské tělo nebezpečná a tak tomu bude do té doby, než věda zjistí, jak správně astronauty chránit před náporem kosmického záření. Návrhy na ochranu astronautů obvykle hovoří spíše o lepším stínění kosmických lodí. Ovšem genetik Chris Mason z Weill Cornell University přináší do vínku jinou myšlenku - vyslání geneticky upravených lidí.

Mason přišel s návrhem budoucí posádku vybavit DNA z legendárních želvušek, organismů, které jsou právem považovány za nejodolnější na planetě Zemi. Želvušky odolají vakuu i tlaku 6x vyššímu, než panuje na nejhlubším dně oceánu, extrémním teplotám a v anabióze přežít oproti člověku i tisícinásobnou radiaci. Díky svým mimořádným schopnostem adaptace jsou používány v kosmických programech.

Zdroj: Pavel Kasik, Technet.cz

Co kdybychom si však pro dopravení člověka na Mars jejich mimořádné geny vypůjčili? Vzhledem k současnému pokroku eugeniky je budoucnost biotechnologií v kosmickém cestování takřka jistotou. Genom želvušek by tak mohl potenciálně zvýšit odolnost lidských buněk.

Genetik Chris Mason diskutuje o genetických modifikacích v kosmických programech na 8th Human Genetics in NYC Conference, 29. října 2019, zdroj: Space.com

Chris Mason se otázce poškození lidského těla vesmírným cestováním dlouhodobě věnuje. Připouští však, že genové modifikace jsou v tomto ohledu stále v nedohlednu. "V příštích dvaceti letech takový projekt neplánuji," řekl Mason. "Stále nás čekají dlouhé roky ověřování. Za dvacet let bychom mohli být ve fázi, kdy bychom k tomuto kroku přistoupili."

Zdroj: Neoscope