Požáry uvolnily radiaci uloženou v půdě, listech a dřevě lesů, který leží v 30km vyloučené zóně okolo Černobylu. Po krátkou dobu bylo bezpečné do těchto lesů chodit, to se ale dramaticky mění, pokud v nich vypukne požár.

Podle zpráv z ukrajinského deníku začal požár v sobotu 4. dubna nedaleko vesnice Volodymyrivka, a následně se rozšířil na oblast o velikosti větší než 100 hektarů. Zatím to vypadá, že požár byl založen úmyslně.

Dva samostatné požáry stále hořely v pondělí poté, co na místo byla povolána více než stovka záchranných hasičů. Povolána byla i letadla a helikoptéry, které poskytly vodu.

Poničení lesů bylo rozsáhlé a následkem byla vypuštěna spousta radioaktivních izotopů. Běžně se v oblasti nachází radiace na úrovni 0.14 μSv/h, nicméně měření nedaleko centra požáru ukazovala 2.3 μSv/h. Nejvyšší bezpečná hladina pro lidi je 0.5 μSv/h. Nicméně ukrajinské autority zdůrazňují, že okolní oblasti dále od požáru jsou v bezpečí. Podle ředitele Ukrajinské ekologické inspekce Yegora Firsova je ve 100 km vzdáleném Kyjevě bezpečné otevírat okna i vycházet ven.

Experti varovali o nebezpečí lesních požárů v okolí Černobylu již několik let a vláda žádá silnější opatření ohledně přístupu do této oblasti a vyšší pokuty pro ty, kteří se pokusí o požár. V oblasti bývalé katastrofy jsou požáry stále běžné, ať už lidským přičiněním nebo bez.

Zvyšující se teploty vzniklé klimatickými změnami znamenají, že se vegetace vysušuje, ale doba rozkladu se zdá delší, možná kvůli radiaci, která vybíjí hmyz a mikroorganismy, které by obvykle pomohly v rozkládání organické hmoty.

Život rostlin, které rostou napříč vyloučenou zónou v okolí Černobylu, není nijak zasažen radiací díky přizpůsobitelné biologické struktuře. Rostliny mohou nahradit mrtvé buňky a tkáň mnohem jednodušeji, než je tomu u zvířat.

Zdroj: https://www.ctvnews.ca/world/ukraine-continues-to-battle-forest-fire-near-chernobyl-1.4883866

Obrázek: Yaroslav Emelianenko/AFP