Moskevské ministerstvo dopravy informovalo o tom, že od února 2020 testuje autonomní vozidlo kontrolující zpoplatněné parkovací zóny. Moskva je tak se svým specifickým autonomním vozidlem první město na světě, které využívá autonomní vozidlo pro kontrolu parkovacích předpisů.

Autonomní vůz je vyvinutý výzkumným ústavem MosTransProekt. Bezpilotní vozidlo se používá od února 2020. Konkrétně působí v moskevské čtvrti Basmanny a denně zkontroluje průměrně 1 000 automobilů.

Vozidlo využívá technologii zvanou vehicle-to-everything (V2X), díky níž je schopné komunikovat se semafory a dalšími detektory po celé své trase, přenášet a přijímat data prostřednictvím LTE a rádiové frekvence. Vozidlo tak například rozpozná vstupní brána areálu MosTransProekt Research Institute, kam se vozidlo každý den vrací. Detektory a bráně rozpoznají vozidlo a umožní mu přístup do areálu.

Projekt spadá pod Ministerstvu dopravy a rozvoje silniční infrastruktury Moskevské státní instituce MosTransProekt FAU RosdorNII a Moskevské automobilové a silniční stavitelské státní technické univerzity (MADI).

Alexander Polyakov, ředitel Výzkumného ústavu MosTransProekt, vysvětlil, jak tato technologie funguje, řekl: „Trasa vozidla vede po vnitřku zahradního kruhu. Vozidlo je vybaveno vysoce přesnou elektronickou mapou – takzvaným „digitálním dvojčetem“ silnice. Mapa obsahuje informace o hranicích silnic, křižovatkách, rychlostních limitech, zastávkách, sliničním značení a semaforech. Testujeme inovativní řešení v centru metropole – sloučení nové mobility a městské kontroly nad parkovacími plochami. “

Více o dalších autonomních projektech najdete na CZECHSIGHT v:

Zdroj: https://www.intelligenttransport.com/transport-news/108884/moscow-begins-autonomous-parking-enforcement-trial-to-control-kerbs/

Foto: Egor Myznik,Unsplash