Test vakcíny mRNA-1273, která byla vyvinuta Americkým národním institutem pro zdraví (NIH) a biotechnologickou firmu Moderna, začal v těchto dnech v Seattlu. Avšak podle původních informací bude trvat rok či 18 měsíců než bude schválena.

Podle informací NIH dojde k testu vakcíny na 45 zdravých jedincích a první z nich měl vakcínu obdržet včera. Zatím nejsou známy jakékoli schválené vakcíny proti COVID-19. "Objevení funkční a spolehlivé vakcíny proti nákaze je hlavní prioritou veřejného zdravotnictví," řekl Anthony Fauci, vedoucí oddělení infekčních onemocnění NIH. Fáze 1 klinické studie byla schválena v rekordním čase a doufejme, že další půjdou ještě rychleji.

Koronavirus vypadá jako koule s malými ostny (proteiny) na povrchu. Právě ostny se váží na buňku hostitele a umožní viru vstup do buňky. Vakcína využívá mRNA informace proteinů a vyvolá v těle imunitní reakci bez opravdového nakažení hostitele.

Z vývoje vakcíny nebo léku se stává téma číslo jedna všech virologických laboratoří po celém světě. Některé léky proti jiným onemocněním, jako je např. remdesivir, vykazují poměrně slibnou účinnost. Vývin fungující vakcíny a její rychlé schválení by znamenalo naprostou změnu situace po celém světě.

Zdroj: ScienceAlert, NIH
Foto: Polina Tankilevitch, Pexels