Každým rokem postihne Kalifornii a Arizonu nemoc, která nese označení "Valley fever". Jedná se o onemocnění způsobené houbou rodu coccidioides. Tamější suché podnebí proložené dešti totiž houbě nesmírně svědčí!

Houba způsobuje onemocnění podobné chřipce. Na zmíněných územích postihne každoročně až 10 000 obyvatel. Časopis GeoHealth nedávno zveřejnil model, který naznačuje, že by se množství nakažených mohlo zvýšit až o 50%. Proč k tomu má dojít?

Za současných klimatických podmínek se houbě daří hlavně na západním pobřeží USA. Jak se klimatické podmínky budou měnit, houba se začne pomalu rozšiřovat, jelikož budou narušeny přirozené enviromentální bariery jejího působení. Zmíněné navýšení počtu nemocných by mělo nastat do roku 2100.

To potvrzuje i autor studie Morgan Gorris, který tvrdí, že: "Odpovědí na klimatické změny bude zvětšení prostoru, ve kterém se houba vyskytuje."

Použili k tomu prediktivního modelování, kde zohlednili teplotní změny na okolních územích a přidali k tomu pravděpodobnost výskytu nemoci. V příštích letech až desetiletích by se mohla vyskytnout v Oklahomě, Coloradu nebo Wyomingu.

Houba se dostává do organismu pomocí spor. Pokud člověk sporu vdechne, objeví se u něj příznaky podobné chřipce. Kašel, horečka, rýma. Ač má nemoc poměrně mírný průběh, každoročně má na svědomí zhruba 200 úmrtí.

Líbil se vám článek? Odměňte nás sledováním naší stránky na facebooku. Každá práce něco stojí a bez vaší podpory se neobejdeme. Děkujeme

Zdroj: PopularScience, Foto: Newsweek