S rostoucím zájmem o sdílenou dopravu se Polsko chystá získat svůj první City-huby, tedy centrum mobility. Jeho instalace by tak měla pomoci transformovat způsob, jakým se lidé přepravují po městě.

Místo, kde se bude nový City-hub nacházet, bude ve čtvrti Służewiec ve Varšavě, poblíž varšavského letiště Chopin. Jde o jednu z největších obchodních čtvrtí v Polsku, kam tisíce lidí každý den cestují za prací.

Za instalaci bude odpovědná společnost Vooom, která v Polsku provozuje platformu nabízející službu „Mobilityas a Service“ , tedy “Mobilita jako služba” (ang. zkratka MaaS), o které jsme již na CZECHSIGHT psali. Po instalaci prvního centra městské mobility ve Służewci chce Voom pokračovat s expanzí City-hubu a instalovat je na dalších, hojně navštěvovaných místech, jako kancelářská a nákupní centra, obytné komplexy a významnější přestupní stanice veřejné dopravy.

City-hub má několik výhod:

  • zvyšuje mobilitu lidí
  • zlepšuje využití prostoru
  • zatraktivňuje lokality, ve kterých je instalován

Generální ředitel Voom Włodzimierz Łoziński spatřuje v City-hubech velký potenciál, který pomůže nejen k rozšíření služeb sdílené mobility, ale i k rozmachu individuální mikromobility prostřednictvím e-kol a e-koloběžek.

voom.pl

City-hub bude určen pro různé typy sdílené dopravy, jako jsou například e-kola, e-koloběžky a elektrické automobily, které si lze ve Varšavě různě pronajímat. Především pro ty elektrické dopravní prostředku bude zahrnovat elektrickou nabíječku.

O tom, co to City-hub je, si můžete přečíst v článku:

Zdroj: https://www.thefirstnews.com/article/warsaw-to-get-countrys-first-mobility-hub-15014

Foto: Andrew Roberts,Unsplash;  voom.pl