Slíďák vřesovištní (Alopecosa fabrilis) je vzácný druh písčitých vřesovišť, velmi vzácně se vyskytuje i na našem území v oblasti Kokořínska. Ve Velké Británii se vyskytoval pouze na třech lokalitách v okolí Dorsetu a zmíněného Surrey, kde byl nalezen i nyní.

Pavouka objevil Mike Waite, pavoučí nadšenec, který již dříve na místě nacházel nějaké neidentifikovatelné nedospělé pavouky. Tento objev ale vedl k nalezení několika dospělých samců a jedné samice kriticky ohroženého pavouka. Za poslední dva roky strávil Mike hledáním prý “mnoho nočních hodin”. Není tedy divu, že byl z nálezu nesmírně šťastný — pomohl dokázat výskyt tohoto pavouka na území Velké Británie.

Slíďák vřesovištní (Alopecosa fabrilis) je hlavně noční zvíře s velmi dobrým zrakem a žije na zemi. Patří do čeledi Lycosidae — z této čeledi je jedním z největších druhů. Svou kořist, kterou je hmyz, pronásleduje po písčitém terénu i přes štěrk i kameny a v rychlosti ji chytá.

Nick Baker, přírodovědec, televizní moderátor a prezident Britské arachnologické společnosti, uvedl, že pavouk je “mega” a dodává: „Je asi tak hezký, jak jen pavouk může být, je velký a nyní je znovu i oficiálním členem britské fauny.“

Mike je důkazem, že amatérští entomologové nebo arachnologové, tedy nadšenci, jsou důležitým článkem při mapování výskytu nejrůznějších druhů živočichů. Mnoha lidem se může stát něco podobného. Zmapování výskytu druhů napříč Republikou, respektive celým světem je něco, čeho bohužel profesionální entomologové nemohou dobře dosáhnout bez pomoci široké veřejnosti.


Zdroje: BBC, Česká arachnologická společnost, Surrey Wildlife Trust
Autor titulní fotografie: Mike Waite, Surrey Wildlife Trust