Vědci z Nothwestern University úspěšně dokončili experiment, při kterém dovedli komunikovat se spícími dobrovolníky. Výzkumný tým kladl spáčům otázky a v reálném čase od nich přijímali odpovědi formou konkrétních pohybů očí. Výzkum může vědcům pomoci hlouběji proniknout do struktury spánku a prolomit další bariéry v oblasti technologií, nebo dokonce komercializaci snů.
Takzvané "lucidní snění" (jinak také "vědomý spánek", nebo "jasný sen") je schopnost uvědomovat si ve spánku sebe sama a sen svévolně ovládat. Tento jev využili například scénáristé snímku Inception, nebo The Matrix. Jedná se o psychologickou zvláštnost, která dlouhodobě vzbuzuje u vědců zájem. "Existují práce, které u některých dobrovolníků zaznamenaly schopnost zapamatovat si některé úkoly," říká hlavní autorka výzkumu Karen Konkoly, který byl publikován v časopise Current Biology.
Dobrovolníci při experimentu komunikovali s vědci pohybem očí doleva a doprava, reagovali na otázky a dokonce i na matematické úlohy. Spáči následně uvedli, že dokázali zaznamenat hlasy vědců jako jakési nehmotné vypravěče, kteří nebyli součástí jejich snů.
Konkoly a její kolegové k pokusu vybrali 36 lidí, kteří byli následně pozorováni ve spánkových laboratořích ve Spojených státech, Francii, Německu a Nizozemsku. Mezi těmito dobrovolníky se nacházeli ti, pro které bylo lucidní snění běžnou součástí spánku a rovněž ty, pro které ne. V přibližně 18% případů vedlo položení otázky k získání jasné odpovědi, v 17% k nejasným odpovědím, v 3% k nesprávným a 60% pokusů nevyvolalo žádnou odpověď.
Výzkumný tým z Northwestern University nyní přistoupil k optimalizaci metody, která by mohla vést k jasnějším a častějším odpovědím spících dobrovolníků.
Originální publikace: https://www.cell.com/current-biology/fulltext/S0960-9822(21)00059-2
Zdroj: Futurism, zdroj titulní fotografie: Patryk Kamenczak, Pexels.


Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze