V jeskyni Border Cave (v překladu něco jako Hraniční jeskyně) v Jižní Africe bylo objeveno 200 000 let staré lůžko. Je zdaleka nejstarším místem pro spaní, které se kdy podařilo najít. Není se čemu divit, postel se normálně v geologickém záznamu nezachovává.

Na analýzu lůžka bylo použito široké škály metod, od mikroskopického zkoumání vrstev, infračervené spektroskopie, až po analýzu organického uhlíku. Postel se skládá z mnoha vrstev prachu, trávy (použité jako podestýlka), oblázků, zbytků spálených kostí a také hlíny. Tato konstrukce je s jistotou tvorbou šikovné ruky moudrého předchůdce dnešního člověka.

Pravěká „matrace“ pomáhala pravděpodobně tvůrci přežít nehostinné jeskyní noci plné dotěrného hmyzu a zimy. Je možné, že byla vytvořena právě pro tento účel. Obydlí bylo domovem mnoha roztodivných živočichů, především členovců. Klíšťata, štěnice a jiní neměli na šikovně udělaném lůžku šanci, ba se k němu z osobních důvodů nemohli ani přiblížit. Především popel ze spálených kostí má pro ně prokazatelně odpuzující účinek.

foto nejstarší postele, lze rozpoznat silicifikované stonky trav (A, B, C) a jednotlivé vrstvy lůžka (D)- fotografie z článku

Border Cave je velice slavné naleziště pozůstatků po činnosti předků moderního člověka. Celá oblast jižní a jihovýchodní Afriky poskytla v minulosti úžasné doklady o jeho životě. Historie těchto objevů by vydala na samostatný a velice dlouhý článek.

Práce byla vydána v prestižním časopise Science v srpnu letošního roku.

Zdroj úvodního obrázku: Martti Leetsar, Unsplash
Zdroj: SCIENCE