Napůl kámen a napůl led, tak jako bájní kentauři jsou i ti vesmírní z každé své poloviny výjimeční. Tato tělesa jsou tvořena kameny, prachem a ledem. Jejich oběžná dráha se liší jak od komet, tak od klasických asteroidů. Od každého z těchto těles si něco vzali a zakomponovali to do svých vlastností. Na rozdíl od komet pak obíhají Slunce po málo excentrických drahách. Jejich původ tkví však ve vzdálených končinách Sluneční soustavy, v Kuiperově pásu, který se nachází až za dráhou planety Neptun. Zde obíhá nepřeberné množství podobných těles všech tvarů i velikostí. Málokteré se však dostane do blízkosti Slunce, aby mohlo zažehnout svůj život jako kometa.

Objekt (nebo chcete-li vesmírný kentaur) P/2019 LD2 byl objeven teleskopem ATLAS na Havaji v květnu letošního roku. Vědce ihned zaujala jeho neobvyklá dráha a vyřkli myšlenku, že by mohlo jít o mezičlánek mezi klasickými asteroidy a kometami. To se začíná pomalu potvrzovat. V budoucnu se z tělesa P/2019 LD2 stane kometa s krátkou periodou oběhu (tak jako je například známá Halleyova kometa).

„Máme zde příležitost vidět zrod komety, jak se začíná aktivovat, “ říká planetární vědkyně Kathryne Volk z Arizonské univerzity v Tucsonu.

Přerod tohoto tělesa v kometu je však ještě v počáteční fázi. Vrcholu dosáhne přibližně za 43 let. Vědecký tým, který o objevu vesmírného kentaura informoval, objevil v roce 2019 za orbitou planety Jupiter něco jako inkubátor nových komet.

„V této oblasti po nějakou dobu zůstávají malé planetární objekty, které se zde zahřívají a přetvářejí se z ledových koulí vnější sluneční soustavy do komet vnitřní sluneční soustavy. Je to jako inkubátor komet,“ řekl planetární vědec Gal Sarid z Institutu SETI se sídlem v Rockville, Maryland.

Zdroj: Science News
Zdroj úvodního obrázku: Nima Sarram