V prestižním časopise The Journal of Anatomy vyšel článek vytvořený ze studie zabývající se lebkami jedněch z nejstarších dinosaurů vůbec. Buriolestes schultzi byl malým dravým sauropodomorfním dinosaurem a žil v období triasu. Je jedním z nejlépe prozkoumaných triasových dinosaurů díky četným nálezům z Jižní Ameriky (São João do Polêsine, Brazílie).

Nálezy kompletních a neporušených lebek dinosaurů jsou velice vzácné. Vědcům se však v Brazílii podařilo najít lebku tohoto dinosaura s neporušenou lebeční dutinou.

Pro detailní analýzu vnitřku lebeční dutiny byla použita metoda počítačové tomografie. Obrázky poté ukázaly různé kontury lebky a vnitřní stavbu. Ty posloužily k detailní 3D rekonstrukci dutiny lebeční a nastínění možné podoby mozku tohoto dinosaura.

https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-8908641/Complete-brain-fox-sized-dinosaur-reconstructed-scientists-time.html#i-5263dd40b4d99aa8

„Toto je nejstarší úplný mozek dinosaura. Pomáhá nám dát všechny ostatní známé mozky do rafinovanějšího evolučního kontextu, “uvedl paleontolog Rodrigo Müller, který vědecký tým při 3D analýze lebky dinosaura vedl. „Tento mozek bude nyní používán jako„ výchozí bod “studií evoluce mozku dinosaurů.“

Pro analýzu mozkovny bylo vytvořeno skoro 3500 jednotlivých „řezů“, které po spojení daly výsledný 3D model dohromady. Prostory mezi těmito plátky možné mozkové tkáně dinosaura byly druhotně vyplněny v počítači.

Dinosaurus měl podle všeho méně vyvinutý čich, který pro hledání své kořisti nepoužíval. Ke zdokonalení čichu, a tedy i zvětšení center mozku za něj zodpovědných, došlo až u mladších potomků tohoto dinosaura, u sauropodů. Ti čich využívali pro hledání chutných rostlin, kterými se živili. Buriolestes schultzi měl naproti tomu vyvinutý především zrak na lov.

Zdroj: DailyMail
Zdroj úvodního obrázku: Robina Weermeijer