Nízká hladina AMH značí, že docházejí vajíčka a tedy brzy nastane menopauza. Vědci z lékařské univerzity v Coloradu nově vyvinuli metodu, která dokáže změřit i velmi nízké hladiny hormonu AMH, ke kterým dochází zhruba dva roky před menopauzou.

Jeden z autorů studie (doktor Santoro) uvedl, že stanovení způsobu, jak měřit čas do poslední menstruační periody, je dlouhodobě považován za svatý grál výzkumu menopauzy. Předchozí testy a dostupné modely k předpovídání menopauzy zvládly zúžit okno na období okolo 4 let, což klinicky nebylo příliš užitečné. S touto přesnější předpovědí mohou být ženy lépe připravené a snáze tak přijímat některá lékařská rozhodnutí (například nahrazení hormonů, které se již v menopauze netvoří a při jejich nedostatku dochází k návalům a dalším obtížím).

Ženy mají od narození konečný počet vajíček, který se snižuje s přibližující se menopauzou. Právě měření AMH slouží jako ukazatel toho, kolik vajíček v těle ženy ještě zbývá.

Krevní testy byly provedené u 1 537 žen ve věku od 42 do 63 let v USA. Tento výzkum probíhal v rámci projektu Studie zdraví žen napříč národem. Hlavním cílem bylo sledování změn ve zdraví žen po menopauze. Vědci díky nové metodě nakonec přišli k výše zmíněnému a to, že je možné předvídat nástup menopauzy v rozmezí 12-24 měsíců.

Vědci se dlouho domnívali, že právě AMH bude skvělým ukazatelem doby do menopauzy. Testy ale nebyly dostatečně citlivé, takže nedokázaly změřit dostatečně nízké hladiny, ke kterým dochází právě mezi 12-24 měsíci před menopauzou.