Mount Everest (nepálsky Sagarmátha a tibetsky Qomolangma) je znám již mnoho desetiletí jako nejvyšší hora světa. Poprvé byl změřen v polovině devatenáctého století indickým zeměměřičem Radhanathem Sikdarem. Výšku vypočítal pomocí teodolitu a trigonometrie, přičemž se nacházel na území Indie, asi 240 kilometrů od samotného vrcholu.
V polovině padesátých let se výška Everestu postupně zpřesňovala a korunu všemu nasadili Edmund Hillary a Tenzing Norgay, kteří vrchol jako první pokořili. Změřili, že se nachází ve výšce 8848 metrů nad mořem. Všeobecně je považována za správnou výška 8850, kterou však Čína ani Nepál neuznává.
Veliký souboj o správnou výšku střechy světa se však zrodil mezi dvěma zeměmi, na hranici kterých se vrchol Everestu nachází. V posledních letech se nepálské a čínské vědecké expedice předháněly s přesnostmi měření a množstvím vyneseného vědeckého vybavení na vrchol.
V roce 2005 Čína změřila výšku této hory na 8844,43 metrů. Od nepálského měření se odlišovala především tím, že zanedbala sněhovou pokrývku na vrcholu. Nepálci však naměřili výšku 8848 metrů. Spor dvojího měření pak tyto dvě země ukončily v roce 2010 uznáním obou hodnot jako platných. Nepálská výška byla ustanovena jako nejvyšší bod ledové čepice na vrcholu a čínská jako nejvyšší pevný bod.
Měřením z posledních několika let pak obě země došly ke shodě o skutečné výšce Mount Everestu, a to 8848,86 metrů nad mořskou hladinou. Zdá se tedy, že je svět připraven na globální uznání této nejnověji změřené výšky střechy světa.
Zdroj: Science Alert
Zdroj úvodního obrázku: Andreas Gäbler


Jan Geist
Narozen v Děčíně, studující v Praze paleontologii. Hraji na kytaru a krom pár písniček a básniček jsem nikdy nic pořádně nepsal, ač je plánů hodně. Nesnáším pseudoplatany a SUVčka.
sledovat :
Vstup do diskuze