Umělá inteligence je již několik let jedním z hlavních témat technologického světa. Startup Cortical Labs z Austrálie se pochlubil, využitím myších a lidských neuronů ke stvoření hybridního počítačového čipu. Tento objev by měl zásadně ovlivnit vývoj umělé inteligence, protože dramaticky snižuje energetickou náročnost stávajících systému AI (Artificial intelligence).

Plasma is beautiful.
Photo by Josh Riemer / Unsplash

Myší neurony byly získány z embryí těchto malých hlodavců. Extrahovat lidské neurony se podařilo pomocí transformace buněk kůže na kmenové buňky, které byly následně přetvořeny v neurony. Vědci z Cortical Labs věří, že právě díky použití biologického materiálu bude naplno využit potenciál lidského mozku a bude se jednat o světový převrat v oblasti umělé inteligence.

Neurony v nově vyvinutém počítačovém čipu budou simulovat reálné procesy, které se odehrávají v lidském mozku. Ten je jedním z nejpozoruhodnějších systémů na celém světě a není divu, že je snaha jej napodobit. Výtvor Cortical Labs má momentálně energetickou náročnost menší než mozek vážky a cílem je, aby byl tento čip schopný se naučit hru Pong. Vědci z Austrálie nejsou jediní, kdo mají takové vize v oblasti umělé inteligence. O stejné průlomy v AI se snaží v Americe i Evropě.

Zdroj: https://futurism.com/startup-computer-chips-powered-human-neurons

Zdroj obrázků: unsplash.com