Vědci ze Sanford Burnham Prebys Medical Discovery Institute identifikovali molekulu IMD-0354, která blokuje absorpci glutaminu, klíčového zdroje potravy mnoha nádorů. IMD-0354 je malá molekula, která cílí na transportér glutaminu. Transportér glutaminu si můžeme představit jako pumpu na buněčné membráně rakovinné buňky, která pumpuje tuto živinu dovnitř do buňky.  Tyto poznatky nabízí nový přístup k léčbě rakoviny prsu, melanomu a dalších druhů onkologických onemocnění. Studie byla publikována v časopise Molecular Cancer Therapeutics.

Již dávno je vědcům známo, že rychle rostoucí nádory jsou schopné přeprogramovat svůj metabolismus tak, aby generovaly spoustu energie, která jim umožní nekontrolovatelně růst. Nádory toho často dosahují právě pumpováním velkého množství aminokyseliny glutaminu do svých buněk pomocí již zmíněného transportéru glutaminu. Právě proto výzkumníci z oblasti rakoviny hledali molekuly, které by byly schopné glutaminový transportér blokovat a hladinu glutaminu tak snížit.

Ve studii bylo potvrzeno, že právě malá molekula IMD-0354 dokáže pumpu na glutamin odstavit.  Po odstavení pumpy v rakovinných buňkách vědci opravdu naměřili menší koncentraci glutaminu. Současně s inhibicí absorpce glutaminu oslabila molekula IMD-0354 i růst buněk a spustila apoptózu, programovanou buněčnou smrt. Výrazný účinek IMD-0354 byl pozorován také v různých buněčných liniích odvozených od nádoru ve srovnání s buňkami, které rakovinné nebyly.

„I když v poslední době došlo k velkému pokroku v léčbě melanomu, nádory mnoha pacientů jsou rezistentní vůči současné terapii, což se stalo hlavní překážkou v úspěšné léčbě této nemoci. Tato studie popisuje nadějnou molekulu, která se selektivně zaměřuje na příjem glutaminu, aminokyseliny, na které závisí přežití nádoru. Doufáme, že objev této molekuly dá novou naději lidem žijícím s diagnostikovaným melanomem, smrtelným nádorovým onemocněním, “ uvedl vedoucí výzkumu Ze’ev Ronai, Ph.D.

Zdroj: Identification and Characterization of IMD-0354 as a Glutamine Carrier Protein Inhibitor in Melanoma; Yongmei Feng, Gaurav Pathria, Susanne Heynen-Genel, Michael R Jackson, Brian James, Jun Yin, David A. Scott and Ze'ev A Ronai; Mol Cancer Ther February 25 2021 DOI: 10.1158/1535-7163.MCT-20-0354

Úvodní obrázek: peterschreiber.media