Vědci se rozhodli zjistit, jak by zněl hlas 3 tisíce let staré egyptské mumie Nesyamun. Ta se nachází v britském Leeds City Museum a tělo patřilo egyptskému knězi. Důvodem této volby bylo, že krk a hlasové ústrojí mumie jsou stále relativně zachovány.

Nejdříve bylo potřeba provést CT sken krku a ústní dutiny mumie. Následně vědci s využitím počítačového softwaru identifikovali přesný tvar hlasového ústrojí. Pomocí 3-D tisku vytvořili jeho plastovou repliku. Takto vzniklé hlasové ústrojí bylo připojeno na speciální reproduktor a umělý hrtan, který se běžně využívá k vytvoření elektronické řeči.

Zvuk, který se ozval si můžete poslechnout v přiložené nahrávce.

Hlas 3 tisíce let staré mumie Nesyamun (zdroj nahrávky: ScienceAlert)

Jde o jakési dlouhé „eeeeh“. Možná jste čekali více, ale není to až tak špatný výkon na někoho, kdo je tři tisíce let po smrti a ještě k tomu přišel o svůj jazyk. Teď ale vážně – slyšíme pouze zvuk vznikající v hlasovém ústrojí, nejedná se o žádnou mluvu. Nicméně vědci naznačují, že v budoucnu bychom mohli být schopni replikovat i mluvená slova. K tomu by bylo třeba znát podrobnou artikulaci daného hlasového ústrojí, stejně jako podobu starodávné egyptské mluvy, vysvětlují autoři objevu ve svém článku. V současnosti se tak musíme spokojit se zjištěním, že hlas egyptského kněze byl pravděpodobně velice podobný hlasu moderních lidí.

Jeden z autorů studie upozorňuje, že jde pouze o tón zvuku, odpovídající hlasovému ústrojí mumie, konkrétně jeho poloze v leže na zádech. Důležitá je i absence jazyku, který se, jak si dovedeme představit, významně podílí na výsledné podobě hlasu člověka. Přestože se jedná o velice atraktivní objev, není nám zcela jasné v čem spočívá jeho důležitost v rámci vědy.

Celá studie k nahlédnutí zde.

Úvodní obrázek: Leeds City Museum