Výzkumníci z Estonska použili genetickou databázi více než 47 000 Estonců a objevili gen, který u lidí podmiňuje tloustnutí a hubnutí. Gen ALK nejspíš zabraňuje lidem nabírat tělesnou hmotnost, a přitom zachovává zdravý metabolismus. Studie na mouchách a myších ukázala, že zvířata bez tohoto genu jsou hubenější, a gen je tak nejspíš zodpovědný za regulaci energetického výdeje.

Vědečtí pracovníci srovnali vzorky DNA a klinická data štíhlých jedinců s obézními a u štíhlých lidí s genem ALK našli jedinečné genetické varianty. U obézních jedinců se takové variace nenašly.

Již dříve výzkumníci objevili, že se gen ALK mění v závislosti na stádiích zhoubných nádorů. Získal si tím pověst onkogenu – genu řídícího zrod a růst nádorů. Nicméně kromě vlivu genu na vývoj nádorů se o něm moc neví. Proto nový výzkum navrhuje, že by jeho další funkcí mohlo být řízení nabírání tělesné hmotnosti.

Vědci dále zpozorovali, že zkoumaná zvířata zhubla a zůstala hubená i nadále, a to i přesto, že podstupovala dietu na podporu obezity. Navíc, když srovnávali normální myši a myši bez ALK genu, kdy obě skupiny měly stejnou dietu a vydávaly obdobnou energetickou hodnotu, myši bez ALK genu měli nižší tělesnou hmotnost a v těle měly méně tuku.

Může to být proto, že se gen projevuje v mozku a tím pádem může mít vliv na řízení tukových tkání. U štíhlých lidí tkáně zpracovávají tuk přímo z jídla a v těle se ho poté ukládá méně. Pokud se vědci zaměří přímo na tento gen, do budoucna budou moci úspěšně bojovat s obezitou.

Hlavní autor studie Josef Penninger, ředitel Life Science Institute a profesor oddělení lékařské genetiky na University of British Columbia řekl: „Když se nad tím zamyslíte, gen ALK můžeme vypnout. Ztlumíme jeho funkci a tím zjistíme, jestli zůstáváme hubení nebo tloustneme. Inhibitory genu ALK se používají při léčbě rakoviny už dlouho, takže víme, že s genem pracovat můžeme. Gen bychom měli být schopni vypnout a na to se teď budeme soustředit.“

Zdroj: www.techexplorist.com
Foto: Unsplash