Tým specialistů z francouzského Národního institutu pro zdraví a medicínu vypěstovali "vlnu" vytvořenou z lidských buněk. Podle serveru ScienceAlert by ji, v budoucnu mohli používat lékaři k zakrytí větších zranění nebo při amputacích.

Studie byla publikovaná v časopise Acta Biomaterialia. "Vlna" přinese do medicíny mnohem větší úroveň biokompatibility a může být zlomovým bodem ve vývoji podobných tkáňových materiálů.

Hlavní výhodou takto vypěstovaného materiálu je nulová odpověď imunitního systému. V případě syntetických náhražek může v některých případech dojít ke komplikacím v léčbě.

Magnan et al., Acta Biomaterialia, 2020

Pro vytvoření vlákna je potřeba nařezat pláty vypěstované tkáně na tenké provazce. Ty pak mohou být zaplétány jako klasická vlna. Díky tomu mohou chirurgové dosáhnout široké palety možností, jak s tkání pracovat.

V pokusu na potkanech si vlna vedla výborně. Hojení probíhalo rychle a bez komplikací. Podobně dopadlo i zašívání ovčích cév. I přesto, že se vědci ještě nedostali k použití na lidech, jedná se v chirurgii o velký příslib do budoucna.